Absolventi z Východu mají ze školy praxi, říká náborářka pro IT sektor

13.08.2021

Stále více zaměstnavatelů se snaží nedostatek IT specialistů na trhu řešit za pomoci kandidátů z Východu. „V Rusku končí úspěšně studium mnohdy už v jednadvaceti. Mají tak před svými vrstevníky ze západnějších částí Evropy náskok,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Michaela Kotýnková, senior IT recruiter společnosti Experis.
Absolventi z Východu mají ze školy praxi, říká náborářka pro IT sektor

Jaká je kvalita uchazečů v oborech IT z Ruska, Ukrajiny, Běloruska a dalších východních zemí?
Školský systém v Rusku se poměrně hodně liší od našeho českého. Již nároky na děti ze základních škol jsou vyšší než u nás a od toho se také odvíjí navazující studium na středních a vysokých školách. V Rusku se studuje vysoká škola standardně šest let, byť studenti začínají dříve než u nás.

Hledáte uplatnění v IT? Vyberte si ze široké nabídky IT pozic na portálu jobDNES.cz.

Jsou tito lidé připraveni ke vstupu na pracovní trh, když jsou tak mladí?
Kvalitou jsou na velmi dobré úrovni, studenti se intenzivně věnují školním projektům a participují na reálných projektech pro různé firmy. Pokud tedy řádně ukončí studium v 21 letech, mohou mít ve věku dvaceti pěti let značný náskok v pracovním životě, na rozdíl od našich studentů. 

Velmi často se u nás setkávám s českými studenty, kteří studium VŠ ukončili předčasně, právě z důvodu neatraktivnosti studia, bez možnosti praktického zapojení na projektech a podobně, což je pravý opak obsahu studia ve východních zemí. 

Tento fakt si začíná uvědomovat stále více zaměstnavatelů, nejenom v Česku. Vzniklý enormní nedostatek IT specialistů se pokouší řešit otevřeností vůči kandidátům z východu. Jako poslední fakt vnímám i to, že z těchto zemí se IT oboru věnuje více žen než u nás.

Mají firmy zájem o uchazeče z těchto zemí?
Zaměstnání absolventů nebo kandidátů ze zemí mimo EU s sebou vždy nese určitou administrativní zátěž. Spousta firem na to není připravena, nemají interní specialisty, kteří by se věnovali a rozuměli vízové situaci kandidátů, proto se možná až zbytečně obávají neznalosti této problematiky. Radši se pak přiklánějí k zaměstnání kandidátů z EU, kteří mají volný vstup na náš pracovní trh bez vyřizování pobytových a pracovních povolení. Nicméně tak přicházejí o poměrně zajímavé množství kvalitních IT specialistů.

Mění se přístup zaměstnavatelů?
Za posledních pár let se obzvláště vetší společnosti a korporace snaží být flexibilní, mají vlastní interní týmy, které se věnují vízové problematice zaměstnanců, případně využívají služeb externích Visa koordinátorů a mohou si tak dovolit nabírat kandidáty z Ruska, Běloruska a podobně. 

Jak firmy hledají ajťáky