Americká města sužují bezohlední kurýři. Úřady proti nim chystají rázné kroky

19.06.2024

Už toho bylo dost! Takový vzkaz vyslala minulý týden policie ve Washingtonu, když se začala zaměřovat na živelný provoz mopedů a skútrů po městě. S prudkým rozmachem rozvážkových služeb jsou nyní v hledáčku úřadů zejména neurvalé dopravní zvyklosti jejich řidičů, převážně migrantů. Na problém již zareagovali i zákonodárci v několika dalších amerických městech.
Americká města sužují bezohlední kurýři. Úřady proti nim chystají rázné kroky

Úřady tvrdí, že bezohledná jízda kurýrů, konkrétně překračování rychlosti, ignorování semaforů a značek, kličkování v provozu, jízda v pruzích pro cyklisty a autobusy či po chodnících a přechodech ohrožuje všechny účastníky silničního provozu, píše list The Washington Post.

„Vyslyšeli jsme obavy lidí ohledně bezpečnosti provozu a pracujeme na posílení dopravního dohledu,“ uvedla šéfka policie ve Washingtonu Pamela A. Smithová. Policie v prohlášení, v němž operaci označila jménem Ride Right (Jezdi správně), podrobněji představila iniciativu zaměřenou na zvýšení povědomí řidičů motocyklů o stávajících zákonech a nutnosti jejich dodržování. Zahrnuje požadavek, aby jezdci měli řidičský průkaz, pojištění a registraci a aby používali přilbu.

Mluvčí policie ve Washingtonu Thomas Lynch v pondělí uvedl, že akce již nese své plody. Od 5. června úřady v rámci této akce zabavily 17 mopedů a zadržely pět osob.

Vídeňští restauratéři se bouří proti rozvozu jídel, připadají si vykořisťovaní

Kurýr rozvážkové firmy v ulicích Vídně (13. června 2022)

„Tuto operaci jsme připravili kvůli výraznému nárůstu počtu mopedů a mnoha upozorněním ze strany obyvatel na jejich bezohlednou jízdu,“ dodal Lynch. Zásah podle něj odráží kroky podniknuté v posledních letech v jiných městech.

„Denně o tom slyším nejen od svých voličů, ale také to každý den vidím na vlastní oči,“ říká člen městské rady Charles Allen. Právě on v dubnu představil zákon, který má pomoci tento problém řešit. „Vidím lidi jezdit na mopedech po chodnících. Vidím, jak jezdí po ulicích v protisměru, jak projíždějí stopkami a na červenou. Je jen otázkou času, kdy někoho vážně zraní,“ říká.

Přístup radnice je podle něj takový, aby lidem neznemožnil možnost rychlého a pohodlného doručování potravin, ale zároveň chce zajistit, aby všichni byli v bezpečí.

Jednou to Americe vrátíme

Za explozí mopedů ve Washingtonu stojí především vlna venezuelských přistěhovalců. Někteří z nich patří mezi více než 13 000 migrantů, kteří do města přišli od roku 2022. Tito lidé prchají před politickou, ekonomickou a humanitární krizí ve své zemi. Rozvoz jídla je pro ně mnohdy jediným způsobem, jak se v USA finančně udržet nad vodou, zatímco procházejí složitým a často zdlouhavým procesem získávání pracovních povolení a žádostí o azyl.

Pro mnohé z cizinců se rozvoz potravin stal jakýmsi záchranným lanem, proč si mohou dovolit platit nájem, posílat peníze příbuzným do vlasti a začít zapouštět kořeny v USA. „Doufáme, že jí (Americe) to jednou budeme moci oplatit,“ říká 32letý kurýr z Venezuely Raibi González, který do hlavního města přišel před dvěma lety.

Kurýr rozvážkové služby nadýchal pět promile, posedával v trávě u O2 areny

Cyklista, kurýr doručovací služby nadýchal přes 5 promile (14. května 2024)

Nyní požívá dočasný ochranný status, který mu umožnil získat pracovní povolení, je jedním z rostoucího zástupu kurýrů v hlavním městě. Za peníze, které si vydělá rozvážením jídla po Washingtonu, může platit nájem, podporovat své tři děti ve Venezuele, a jak sám říká, začít si budovat svůj americký sen. Ten však momentálně zpochybňuje napětí, které vzniklo v důsledku rozmachu mopedů ve městě.

González si myslí, že problémy v dopravě zapříčiňuje jen hrstka neukázněných řidičů. „Kvůli nim na to bohužel doplácíme všichni,“ říká. Tažení proti kurýrům, které v posledních dvou měsících zintenzivnilo, navíc mezi některé z nich vrazil klín. „Přesně toho jsem se obával,“ potvrzuje osmadvacetiletý kurýr Julio Bello. „Stačí, aby jedna skupina lidí nedodržovala zákony, a všichni si nás s nimi začnou spojovat. Nakonec si podle něj lidé budou říkat, že jsou to jen venezuelští kurýři, kteří nedodržují předpisy,“ stěžuje si Venezuelan.

Pro kurýry není výjimka

Patálie s neukázněnými kurýry řeší i jinde ve Spojených státech. Starosta New Yorku Eric Adams minulý týden oznámil, že městská policie letos zkonfiskovala více než 13 000 jednostopých vozidel. „Mopedy a koloběžky nejenže ohrožují chodce, když jezdí bezohledně, ale zaznamenali jsme také exponenciální nárůst zločinců, kteří je používají k jízdě a krádežím majetku Newyorčanů,“ uvedl Adams v prohlášení. I jeho město posílilo svůj plán na vymáhání práva.

V Paříži začíná platit zákaz sdílených elektrických koloběžek

V Paříži službu sdílení nabízely tři společnosti: Dott, Lime a Tier Mobility....

Také Boston oznámil zátah proti malým motocyklům. Tento měsíc tamní úředníci napsali dopis vedoucím pracovníkům společností Uber, DoorDash a Grubhub, v němž je upozornili, že se dramaticky zvýšil počet řidičů rozvážejících jídlo, kteří tato vozidla provozují nelegálně. „Soustavné nedodržování pravidel a předpisů svědčí o znepokojivém nedostatku dohledu a péče s ohledem na bezpečnost veřejnosti,“ napsali úředníci.

Požádali zároveň zainteresované společnosti, aby poskytly informace o tom, jak samy sledují porušování bezpečnostních předpisů, jaká školení řidičům poskytují a jak ověřují, že řidiči jezdí registrovanými vozidly.

Zástupci společností Uber, Door Dash a Grubhub v e-mailech zaslaných deníku The Washington Post uvedli, že jejich společnosti berou předpisy vážně. Podle vlastních slov vyžadují, aby jejich kurýři dodržovali všechny dopravní předpisy a nařízení. „Všichni řidiči musí dodržovat pravidla silničního provozu. Pokud tak nečiní, čelí následkům stejně jako kdokoli jiný,“ uvedl mluvčí společnosti DoorDash v e-mailu listu The Washington Post.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Vyberte si z bohaté nabídky na portálu jobDNES.cz