Austrálie se připravuje na implementaci práva na odpojení do pracovněprávních vztahů. S návrhem přišla tamní federální vláda. Podle ní jde o další krok, který v praxi posílí práva zaměstnanců. Australští političtí činitelé říkají, že právo na odpojení v praxi pomůže obnovit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Agentura Reuters informovala o tom, že většina australských senátorů již tomuto návrhu vyjádřila podporu. Ve svém středečním prohlášení tak učinil i australský ministr práce Tony Burke z vládnoucí středolevé labouristické strany. Ten zároveň dodal, že nová legislativa ochrání zaměstnance od nepřiměřeného tlaku mimo stanovenou pracovní dobu.
„Jednoduše říkáme, že někdo, kdo není placen za celý den, by neměl být penalizován, pokud nebude 24 hodin denně online a k dispozici,“ řekl ve středu novinářům premiér Anthony Albanese.
Typologie šéfů: s některými vyjdete, ale jiní ohrožují váš život |
Očekává se, že návrh zákona bude australskému parlamentu předložen ještě tento týden. Podobné zákonné normy již platí i v dalších státech Evropské unie. Jde kupříkladu o Španělsko či Francii.
Některé skupiny zaměstnavatelů ale varují, že ustanovení o právu na odpojení by mohlo mít negativní dopady na konkurenceschopnost podniků. Australští politici ale i tak nejspíš zákonný návrh schválí, což potvrzuje i politická strana Zelených.
Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel |
„Australané každý rok v průměru na neplacených přesčasech napracují až šest týdnů. To se rovná více než 92 miliardám australských dolarů nevyplacených mezd v celé ekonomice,“ uzavírá šéf Zelených Adam Bandt.
Hledáte práci v zahraničí? Vyberte si z aktuální nabídky práce na portálu jobDNES.cz |