Restaurace budou zavřené pro hosty od středy 14. října do 3. listopadu, ale budou moci prodávat přes výdejní okénko do 20 hodin.
Dopadla na vás protivirová opatření a hledáte rychle práci? Navštivte portál jobDNES.cz |
„Tato opatření by měla vést k tomu, že kontakty budou poměrně dramaticky sníženy a že se podaří eliminovat nárůst, který tady byl. Výjimka z pravidla se týká jen hotelových restaurací, které jsou otevřeny v omezeném režimu pro hotelové hosty,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula v noci na tiskové konferenci vlády.
Začne zároveň platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Souvisí to se shlukováním lidí mimo jiné před bary a hospodami a popíjením venku.
Máme polovinu hostů
„Pro gastronomii znamenají nová omezení kritickou situaci. Už v uplynulých týdnech se v souvislosti se zaváděním krizových opatření propadla návštěvnost gastronomických provozů až na polovinu,“ reagoval pro iDNES.cz restauratér Luboš Kastner ze skupiny Hospodska, pod níž patří pět restaurací v Plzni a jedna v centru Prahy.
PŘEHLEDNĚ: Nové zákazy a omezení. Co musíme dodržovat od 14. října |
Za klíčové považuje rychlé schválení balíčku kompenzací pro provozovatele gastronomických podniků. K tomu dal příslib premiér Andrej Babiš.
„Co se týká kompenzací, jednání probíhají. Budeme kompenzovat všechny sektory, to znamená i restaurace, kulturu, sport, fitka, bazény. Pan Havlíček (ministr průmyslu, pozn. redakce) už o tom vede pár dní debatu a jsou tam už nastavené nějaké konkrétní dohody, které by měl dotáhnout tento týden,“ řekl premiér na tiskové konferenci.
Později upřesnil, že pomoc restauracím by se mohla vztahovat například k odvodům DPH nebo k platbám nájmů.
Ministr zdravotnictví označil za rizikové zejména akce, pořádané v restauracích. „K riziku dochází poté, co se uzavírají, to se týká i barů. Ve všech zemích v podobné situaci tato zařízení uzavřena jsou,“ uvedl.
Na vládě se podle zdroje MF DNES dnes jednalo i o variantě dřívějších uzavírání restaurací a hospod každý den v 18 hodin nebo o zákazu prodeje alkoholu. Nakonec zvítězila drsnější varianta.
I zmíněná měkčí varianta by však trhem sil ně otřásla, protože by gastronomům zůstaly prakticky už jen obědy.
„Poslední objednávky na jídlo už teď děláme po sedmé a spoustě lidem to nestojí za návštěvu restaurace. Nově se celý byznys zúží na denní nabídky. Tam nemáme takovou marži, aby to uživilo restauraci,“ reagoval Jan Boroš, provozovatel dvou pražských restaurací Potrefená Husa a bistra Špejle v centru města ještě před tím, než vláda oznámila opatření. Obědy podniku přinesou asi čtvrtinu denních tržeb.
Jarní déjà vu
Uzavřením se restauratéři vrátí v čase do jarních měsíců, kdy se také museli spoléhat na rozvoz a výdejní okénka. Po dvou měsících se opět podniky otevřely v květnu. Mnozí restauratéři jsou vyčerpaní, museli propouštět tvrdě škrtat v nákladech nebo dokonce zavřít. A další nějaký nepříjemný scénář čeká.
V malé pizzerii Budino v centru Plzně po jarní vlně pandemie zůstali v podniku tři lidé ze sedmi a teď navíc chce majitel David Vavroch předstoupit před personál, aby jim oznámil snížení platů. „Sám nahrazuji dvě síly. Kuchaře jsem si nechal, ten se těžko shání, ale propustil jsem servírky,“ svěřil se. Také se pokouší domluvit s nájemcem na snížení plateb, které jsou vedle mezd největší zátěží.