Firemní udržitelnost je pro české zaměstnance stále důležitější. Klíčovou roli by měla hrát podle 75 % dotazovaných a oproti loňsku se jedná nárůst o devět procent. Dokonce 12% nárůst oproti roku 2021 zaznamenala potřeba udržitelné cíle a projekty sledovat a vyhodnocovat. Ve vnímání odpovědných cílů v českých firmách je znát blížící se regulace nefinančního reportingu a pomáhá i intenzivní komunikace uvnitř firem.
Hledáte ekologicky uvědomělého zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém portálu jobDNES.cz. |
Nastupující trend zvyšujícího se významu ESG a firemní udržitelnosti potvrzuje i zájem zaměstnanců, kteří při hledání práce upřednostňují (75 %) ekologicky uvědomělé firmy. Zajímavé je, že téměř polovina ze 620 oslovených Čechů by byla ochotna vzdát se části své odměny ve prospěch udržitelných projektů.
Lidé se s tím, co očekávají od svého zaměstnavatele, i sami ztotožňují a chtějí se aktivně zapojit. Až 45 % respondentů z celkové populace, a dokonce 66 % mladých zaměstnaných lidí ve věku 18-24 let by bylo ochotno vzdát se části platu ve prospěch udržitelných projektů. Většina z oslovených však maximálně do výše 5 %.
Mladé firmy ESG již plní
CO JE TO ESG Zkratka ESG odkazuje ke třem oblastem, podle nichž se určuje udržitelnost daného podniku.
|
Z průzkumu stejné agentury pro jednu z největších českých advokátních kanceláří ROWAN LEGAL navíc vyplývá, že ESG v rámci svého podnikání přikládají důležitost více než tři čtvrtiny českých firem. Největší důraz na něj přitom kladou společnosti, které jsou na trhu relativně nově – zhruba od jednoho roku do pěti let.
Pro cca 30 % firem jsou nejdůležitější sociální a společenské přínosy, což je srovnatelné s podílem společností, které naopak ESG zavádí kvůli zefektivnění managementu a řízení firmy. Pro 23 % je pak nejdůležitějším faktorem ochrana životního prostředí. Jen 16 % respondentů uvádí, že jsou pro ně všechny tři oblasti stejně důležité.
„I české firmy si začínají uvědomovat, že nefinanční aktivity jsou pro byznys taktéž velice důležité. Povinnost řešit ESG mají v současnosti bankovní a úvěrové instituce, nicméně v dohledné době dopadne prakticky na všechny firmy.
Proto se již nyní řada z nich o ESG aktivně zajímá. V reálu to pak nabývá různých forem – zavádějí například programy na dodržování předpisů, školení proti podplácení nebo dotazníky o rovnosti mužů a žen, diverzitě a inkluzi,“ okomentoval aktuální stav Michal Nulíček, partner advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Právě ta svým klientům pomáhá nacházet vhodná řešení, jak do své identity promítnout požadavky na ESG.
O přípravě na nové trendy svědčí i to, že v rámci trhu nyní vznikají kompletně nové produkty a sektory, které vycházejí přímo z ESG konceptu. Jde například o oblast udržitelných financí, sociálních investic, odpovědného zadávání zakázek nebo ESG krizového řízení.