Británie hledá manažerky. Bank of England chce zředit svůj ryze mužský tým

11.02.2023

Rovnost můžu a žen v manažerských pozicích je v poslední době velkým tématem napříč celým Západem. O vyváženějším poměru obou pohlaví se nyní snaží i vedení britské centrální banky, jejíž management má v současnosti výhradně mužské zastoupení. Hlasy o nedostatku žen v manažerských pozicích zaznívají také odjinud.
Británie hledá manažerky. Bank of England chce zředit svůj ryze mužský tým

Ženy jsou v současné době ve vrcholných manažerských a zejména ekonomických funkcích ve Spojeném království spíše výjimkami. I například vedení centrální banky Bank of England je nyní ryze mužské. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Až si na portálu jobDNES.cz najdete lepší práci, připravte se na to, jak si u pohovoru říct o dobrou výplatu.

Zástupce guvernéra Bankof England Dave Ramsden pro list uvedl, že nyní je zastoupení žen asi 35procentní. Proti roku 2014 jde o nárůst asi o 20 procent. Britská centrální banka ale chce, aby se do roku 2028 tato hodnota vyšplhala až na 44 procent. „Stejně jako řada jiných institucí jsme i my v Bank of England udělali velký pokrok. Musíme v tom ale i dál pokračovat,“ řekl Ramsden.

Zlá image ekonomiky

Počet žen ve vedení významných britských ekonomických institucí postupně sice stoupá, ale k rovnováze má ještě daleko. „Bude ještě trvat, než Spojené království dosáhne rovnosti můžu a žen na nejvyšších funkcích v ekonomických sférách,“ říká hlavní poradkyně britského ministerstva financí pro ekonomiku Clary Lombardelliová.

Domnívá se, že problém tkví už v zájmu ženského pohlaví o studium oborů s ekonomickým zaměřením. Počet žen na bakalářském stupni studia je podle ní nedostatečný, ani celková image ekonomiky ve Spojeném království není optimální.

Na firmy dopadnou ženské kvóty. Inspirativní, ne revoluce, míní odbornice

„Když se většiny lidí zeptáte, o čem ekonomika je, řeknou, že o financích a penězích. Nezdá se mi, že by mysleli, že třeba o blahobytu nebo o přerozdělování či o dalších věcech, o kterých my víme, že ekonomika je,“ řekla Lombardelliová na setkání, které uspořádal hlavní ekonom britské centrální banky Huw Pill.

Podle Lombardelliové je tento problém spojen také s nedostatečným počtem žen, které se ekonomickým vzděláním mohou ve Spojeném království pyšnit. Řada žen také podle ní trpí nižší důvěrou v toto povolání. „Spousta žen nechce sebe sama vidět v roli úspěšné ekonomické expertky,“ řekla.

Budou nás brát vážně?

Lombardelliová připouští, že genderová diverzita v ekonomice se od devadesátých let minulého století zlepšila. „Pryč jsou ty doby, kdy ženy ve vedoucích ekonomických funkcích měly mnohdy pocit, že se musí i oblékat jako muži. Bály se, že je jinak veřejnost i někteří jejich kolegové nebudou brát vážně,“ dodává.

Nedávný průzkum organizace Government Ecomic Service (GES), která ve Velké Británii shromažďuje informace o ekonomických odbornících veřejné správy, poukázal na momentální nedostatek ambicí britských ekonomek na povýšení ze svých nynějších funkcí. Jen pouhá čtvrtina z nich totiž čeká, že v dohledné době dojde v jejich případě ke kariérnímu posunu. V případě mužů to byla třetina.

Z dat skupiny GES je také patrné, že ženské pohlaví je nyní ve vrcholných ekonomických pozicích zastoupeno jen z 27 procent. Proti roku 1995 jde sice o více než 22procentní posun, přesto ale podle Lombardelliové nejsou ani tato nynější čísla dostatečná.