Británie tratí po brexitu miliardy, profituje z toho hlavně Francie

01.02.2021

Finanční sektor Velké Británie přichází po oficiálním odchodu země z Evropské unie o obchody za více než 170 miliard eur. Tento trend se pak odrazil i na britském pracovním trhu, kde za poslední dobu zaniklo více než dva tisíce dobře placených pracovních míst. .
Británie tratí po brexitu miliardy, profituje z toho hlavně Francie

Ačkoliv Velká Británie dlouhodobě patří mezi největší centra evropských finančních služeb, první týdny roku 2021 jsou pro Brity problematické. Kvůli Brexitu přišli londýnští obchodníci o několik desítek miliard eur, které se spolu s některými pracovními pozicemi přesunuly na území členských států Evropské unie. Značná část obchodů tam už pravděpodobně i zůstane.

Pryč s angličtinou, žádá Francie. Ta zůstává i po brexitu hlavním jazykem EU

První problém byl patrný hned po Novém roce, kdy obchodníci na londýnské burze odepsali více než šest miliard eur. Šlo zejména o transakce velkých korporátních společností, které se přesunuly na burzu do Dublinu, Paříže, Amsterdamu či Madridu. Podle Evropské unie totiž nejsou britské regulační systémy ekvivalentní s těmi unijními, kvůli čemuž se obchody vázané na euro začaly přesouvat zpět na území unijních států.

Hledáte dobrou práci v EU? Vyberte si z nabídek na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Pro Velkou Británii jde o problém, neboť finanční sektor je pro tento stát velmi významný. V roce 2018 se na tvorbě britského hrubého domácího produktu podílel více než sedmi procenty. Šlo až o 132 miliard liber, což je v přepočtu více než 38 bilionu korun.

Část těchto prostředků však nyní může trvale zmizet. Problém si uvědomuje i britský premiér Boris Johnson, podle kterého dohoda o brexitu s Evropskou unií nenaplnila jeho původní představy.

Více než 170 miliard eur do Francie

Jednou ze zemí, která z úbytku britských obchodů profituje, je Francie. Podle guvernéra francouzské centrální banky se přes Lamanšský průliv přesunulo jen do Francie zhruba padesát firem s aktivy v hodnotě více než 170 miliard eur. Kromě toho bylo do Francie přesunuto i téměř 2 500 pracovních míst.

„V nejbližší době se však dají očekávat i další přesuny,“ uvedl pro list The Guardian guvernér banky Francois Villeroy de Galhau.

Britský finanční sektor je postaven na fungování finančního srdce City. Takto je pojmenována nejvýznamnější londýnská finanční čtvrť, která zaujímá zhruba tři kilometry čtvereční plochy. Poměřovat se může i s newyorskou Wall Street nebo finanční čtvrtí Marunouchi v Japonsku.