Britské železnice opět ochromila stávka. V provozu byla pětina vlaků

20.08.2022

Železniční dopravu v Británii v sobotu opět narušila stávka za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek, které se účastní přes 45 tisíc železničářů. Podle společnosti Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, byla v provozu pouze pětina vlaků, uvedl portál BBC.
Britské železnice opět ochromila stávka. V provozu byla pětina vlaků

Železničáři stávkovali již ve čtvrtek a podle generálního tajemníka odborového svazu RMT Micka Lynche je „velmi pravděpodobné“, že se budou konat také další protesty. Vlaková spojení se v sobotu omezila zhruba na pětinu a stávkující varovali cestující, že provoz všech vlaků se zastaví v 18:30 tamního času. Důsledky sobotní stávky budou patrné i v neděli ráno, protože část vlaků nedorazí do destinací, odkud mají ráno vyjíždět.

Ministr dopravy Grant Shapps označil stávku za zbytečnou a vyzval Lynche, aby členům RMT předložil současnou nabídku firmy Network Rail na zvýšení mezd. Lynch však odmítl myšlenku, že by členové tuto nabídku v hlasování přijali. Stávka má podle něj stále větší podporu veřejnosti.

Hledáte zaměstnání v dopravě? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

Ke stávce se od neděle připojí i zaměstnanci přístavu Felixstowe, který ročně odbaví na dva tisíce lodí a čtyři miliony kontejnerů. To je téměř polovina všech kontejnerů, které připlují do Británie. Kvůli stávce budou zřejmě některé lodě muset zamířit do jiných britských nebo evropských přístavů.

V Británii vyjela jen pětina vlaků. Stávkuje čtyřicet tisíc železničářů

Odjezdy na vlakovém nádraží Waterloo v Londýně byly pro cestující zavřeny...

Stávky za vyšší mzdy v Británii plánují i lidé v dalších odvětvích, například zaměstnanci přístavů, právníci, učitelé, zdravotní sestry, hasiči, pracovníci svozu odpadu, letišť a pošt.

Domácnosti v Británii se nyní stejně jako v dalších evropských zemích musejí vypořádávat s rostoucími životními náklady. Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od února 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů.