Češi se nejvíce bojí o svoje zdraví, méně o střechu nad hlavou, tvrdí průzkum

31.10.2023

Tak někde uprostřed se cítí Češi, pokud jde o bezpečí z pohledu nejběžnějších negativních událostí, které je mohou v životě potkat. V indexu, který sestavila ČSOB Pojišťovna a který se pohybuje v rozpětí od 0 do 100, se tuzemští respondenti ocitli na hodnotě 52,7. Nejbezpečněji se cítí lidé s příjmy nad 50 tisíc korun měsíčně, při pohledu do krajů pak vyhrává ten Královéhradecký.
Češi se nejvíce bojí o svoje zdraví, méně o střechu nad hlavou, tvrdí průzkum

Největším strašákem je újma na zdraví, více než polovina připouští, že se jim zdravotní komplikace asi nevyhnou. Naopak Češi nedávají moc prostoru obavám o ztrátu střechy nad hlavou, toho se bojí jen 23 procent dotázaných.

S rostoucím příjmem potvrzuje pocit bezpečí i více lidí. Ti, kteří berou nad padesát tisíc čistého měsíčně, dosahují v indexu 61,5 bodů. Vysoko na žebříčku jsou pak i lidé s vyšším vzděláním. Lidé s výučním listem mají skóre přesně padesát, těch se pak nejvíce dotýká hrozba vážného ohrožení zdraví.

„Tito lidí často pracují manuálně, mohou tak lehce přijít o zdroj příjmu,“ komentuje Petr Gajdušek z agentury STEM/MARK, která se v průzkumu ptala přes dvou tisíc respondentů.

„Dlouhodobě pozorujeme překvapivé přesvědčení většiny lidí, že se spíš stane něco někomu jinému než právě jim,“ uvádí k ochotě Čechů jít do risku Jiří Střelický, generální ředitel ČSOB Pojišťovny. Přitom lidé, kteří jsou pojištěni, dosahují o třetinu lepšího výsledku v indexu než lidé, kteří jsou přesvědčeni, že všechno zvládnou sami.

Podle průzkumu jsou na tom pak ženy a muži téměř totožně. Kde se však Češi liší, je věk. Platí, že čím starší člověk, tím vyšší subjektivní pocit bezpečí. Mladí dospělí do dvaceti pěti se nejvíce bojí vážného poškození zdraví a v indexu dosahují v průměru 46,7 bodů. Lidé v produktivním věku jsou pak nejvíce na pozoru u případné ztráty pravidelného příjmu, skupina mezi čtyřiceti až pětapadesáti lety má index 53,5.

Jedna situace, dvě reakce

Z hlediska místa bydliště je na tom nejlépe Královéhradecký kraj s indexem 55,7, následuje kraj Liberecký a Jihočeský. Gajdušek ze STEM ale upozorňuje, že je to do velké míry pocitová záležitost. „Dva lidé mohou mít za stejné situace úplně opačné reakce: jeden bude v klidu, druhý se bude hrozně bát,“ vykresluje.

Modelovým člověkem, který se náhlé negativní životní situace bojí nejvíce, je obyvatel Plzeňského či Zlínského kraje, který pobírá plat pod dvacet tisíc měsíčně. Žije s dítětem bez partnera nebo s rodiči. A nemá pojištění.

Přímá úměra ale neplatí nikde. Gajdušek dodává, že například v Praze mohou lidé subjektivně vnímat větší rizika, ačkoli v hlavním městě žije velký počet vysokoškolsky vzdělaných lidí. A na druhou stranu člověk s maturitním vzděláním v menším městě se může cítit podstatně bezpečněji.

Při výběru pojištění u Čechů vede majetek. Proti ohni, požárů nebo větru se chrání 61 procent dotázaných. Život si pak cení o trochu méně, životní pojistku sjednává 55 procent z nich.

Bojíte se, že přijdete o svůj příjem? Najděte si stabilní práci na pracovním portálu jobDNES.cz