Na tuzemském trhu práce došlo k významné fluktuaci zaměstnanců v první polovině loňského roku, po prvé vlně pandemie. „V té době přišla řada pracovníků z oblasti gastronomie a cestovního ruchu o obživu a hledali uplatnění v oborech, které fungovaly, tedy v logistice, výrobě či e-commerce,“ vysvětluje šéf české pobočky Randstadu Jacek Kowalak.
Exkluzivní průzkum: Pandemie snížila výkony pracovníků, myslí si šéfové |
Během druhé vlny na podzim pak podle něj pohyb na trhu práce ustal, jelikož lidé preferovali spíše jistotu stávajícího zaměstnání. Podepsala se na tom nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie a tvrdý lockdown. S nynějším rozvolňováním se však Češi opět ohlížejí po lepší práci.
„Počet lidí, kteří hledají lepší nebo zajímavé pracovní příležitosti, se vrací na předpandemické hodnoty, a dokonce je překonává,“ říká Kowalak. Z průzkumů Randstadu vyplývá, že čtvrtina Čechů letos na jaře aktivně hledala nové pracovní místo nebo zkoumala možnosti změny zaměstnavatele.
Během pandemie stoupla loajalita
Nejčastějším důvodem bylo hledání lepších pracovních podmínek, které zmínila téměř třetina respondentů. Osobní důvody (15,8 % respondentů) či touha po změně (10,5 % respondentů) dosáhly ve srovnání s předchozími lety v průzkumu pouze polovičních podílů, což podle Randstadu svědčí o vyšší loajalitě pracovníků.
„Způsob, jakým zaměstnavatelé v České republice podpořili své lidi a řešili krizi spojenou s pandemií, měl pozitivní dopad na loajalitu zaměstnanců. Méně loajální jsou jen ti, jejichž pracovní situace se vlivem pandemie změnila. Jejich tendence měnit práci je téměř dvojnásobná, než kolik činí národní průměr,“ popisuje Kowalak.
Uvažujete o změně zaměstnání? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz. |
Více než polovina Čechů se momentálně nebojí ztráty práce, největší obavy má věková skupina od 18 do 24 let, která během pandemie čelila největšímu propouštění. Nového zaměstnavatele hledají lidé hlavně prostřednictvím pracovních portálů (43 % respondentů) a osobních kontaktů (39 % respondentů).