Discplinární oznámení se týkají skladu na newyorském Staten Islandu a byla vydány mezi dubnem 2019 a dubnem následujícího roku, uvedla agentura Reuters s odkazem na soudní dokumenty. V té době měl sklad zhruba 5 300 pracovníků.
Možná, že až si najdete novou práci na pracovním portálu jobDNES.cz, pozvou vás na assesment centrum. |
Největší online prodejce ve Spojených státech dokumenty zveřejnil poté, co se Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB) a následně i soud začaly zabývat propuštěním jednoho z pracovníků v tamním skladu, Geralda Brysona, v roce 2020. Tomu se jeho vyhazov z práce nelíbil a začal se bránit.
Číňané posílají semena do vesmíru, vyvíjí nové odrůdy plodin |
Během svého působení ve skladu se i on dopustil několika prohřešků a obdržel písemná napomenutí. Zápis z roku 2018 ukazuje, že v práci udělal 22 chyb. V jedné krabici ve skladu například zaevidoval 19 položek, ve skutečnosti jich bylo 20.
Primárním důvodem Brysonova propuštění však byla jeho konverzace s kolegyní na protestu ohledně toho, že Amazon nedělá dost pro ochranu svých zaměstnanců na pracovišti proti covidu-19. Při konverzaci s kolegyní údajně používal vulgarity.
Zpětná vazba
Amazon ve svém prohlášení uvedl, že kritéria, která musí pracovníci plnit, jsou spravedlivá a bere ohled na výsledky ostatních pracovníků. Společnost také tvrdí, že zaměstnancům přináší více chvály než kritiky. „Zaměstnancům poskytujeme během roku spoustu zpětné vazby, abychom jim pomohli býti úspěšnými a aby se (pracovníci) ujistili, co se od nich očekává,“ uvedla společnost.
Agentura Reuters zveřejnila příklady prohřešků, kterých se zaměstnanci Amazonu dopustili. Jeden ze zaměstnanců například udělal čtyři chyby v jediném týdnu při vyskladňování zboží, kteří si zákazníci objednali. V tomto týdnu však správně nachystal přes 15 800 kusů zboží.
Výrobce stavebnic Lego kvůli válce na Ukrajině končí s byznysem v Rusku |
Jiný zaměstnanec zase překročil dobu přestávky o čtyři minuty. V záznamech se také objevuje zmínka o rychlosti při skenování a ověřování položek. Pracovník byl upozorněn, že jeho rychlost klesla na 164 položek za hodinu, cíl byl přitom 175.
O své zážitky se s agenturou Reuters podělil i bývalý pracovník Gerald Bryson, který do skladu na Staten Island nastoupil v roce 2018 s nástupním platem 16,50 dolarů (400 Kč) za hodinu. Za úkol měl počítat a skenovat přihrádky se šrouby a dalšího zboží.
„Bylo to hrozné,“ vzpomíná skladník
Poté, co byl písemně varován, že udělal chyby, zpomalil. Později byl však napomenut znovu, a to kvůli rychlosti. Sečetl 295 kusů zboží za hodinu, společnost očekávala více než 1,5 násobek.
Bryson pro agenturu Reuters uvedl, že se následně snažil pracovat dvakrát rychleji. „Sedíte tam a bojíte se, jestli budete mít zítra práci, protože vaše tempo není takové, jak se předpokládá,“ vzpomínal Bryson. „Bylo to hrozné,“ dodal.
Mezitím dostal ještě nějaká napomenutí. V roce 2019 obdržel na první pohled povzbudivý písemný vzkaz. „Vaše nedávná pracovní výkonnost splnila nebo překonala očekávanou produktivitu práce,“ psalo se v něm.
Jenže na úkor zdraví. Bryson zmínil, že mu otékaly nohy a bolelo ho tělo. Při cestě z práce do auta se cítil, jako by mu bylo „tisíc let“.
V září loňského roku Amazon zvýšil nástupní mzdu ze 17 na 18 dolarů na hodinu. To je asi o 10 procent více než průměrná mzda v americké společnosti Walmart. Zaměstnanci však zmiňují, že si práce vybírá svou daň.