Čínská fabrika nahradila lidi roboty. Z šesti set lidí zbylo šedesát

07.02.2017

Továrna na výrobu mobilů v čínském městě Dongguan plně svěřila práci robotům. Ve fabrice zůstala jen desetina lidí, kteří dohlížejí na stroje. Ty zajišťují kompletní práce od výroby až po skladování.
Čínská fabrika nahradila lidi roboty. Z šesti set lidí zbylo šedesát

Jde o extrémní případ trendu poslední doby, která přeje automatizaci výroby po celém světě. Tento trend souvisí i s nedostatkem lidí, kteří by práce zajišťovali.

Společnost Changying Precision Technology Company v čínském Dongguanu, jemuž se někdy také přezdívá „továrna světa“, vyrábí mobilní telefony a příslušenství. Donedávna drobné díly procházely rukama 650 zaměstnanců, díky automatizaci jich však zůstalo jen šedesát.

Naprogramované stroje jednotlivé díly telefonu vysoustruží a smontují, následně si pro ně přijedou bezpilotní přepravní vozíky, které je samy uskladní na správné místo. Lidská ruka se jich většinou nedotkne. Velká část zaměstnanců sedí za monitory a na celý proces dohlíží.

Může se hodit

Drtivou většinu práce tak odvede šedesát robotických paží na deseti výrobních linkách, které, jak popsal státní deník People’s Daily, jedou bez přestání ve dne i v noci. U každé linky s pásem jsou k dispozici tři zaměstnanci, i oni ale mají za úkol především kontrolovat, aby se stroje nezastavily.

Podle ředitele technologické společnosti Luo Weiqianga je možné, aby se počet lidí omezil až na dvacet. Počet robotů ve výrobě hodlá společnost zvyšovat i nadále v rámci svého programu „robot nahrazuje člověka“.

Invaze robotů

Už z dosavadních výsledků však může mít vedení firmy radost. Počet vadných výrobků se snížil o čtvrtinu na méně než pět procent a produkce narostla o 250 procent. Dongguan je obří výrobní hub a tato společnost je jen kapkou ve moři místních fabrik. Město plánuje v blízké době v rámci programu automatizace nahradit lidi dalšími tisíci až 1 500 stroji.

Očekává se, že Čína bude v budoucnu kvůli demografickému vývoji čelit problémům také na pracovním trhu. Obyvatel starších šedesáti let je v zemi téměř dvě stě milionů a populace rychle stárne.

Jedním z průkopníků robotizace výroby v takové míře se loni stal ze západních firem německý výrobce obuvi Adidas ve své nové fabrice nedaleko Ansbachu. Robotizace firmě umožnila po třiceti letech návrat výroby do vlasti. Další vysoce automatizovanou továrnu plánuje vystavět v americké Atlantě.