Čínské firmy čelí žalobě. Po uchazečkách o práci požadovaly těhotenský test

21.07.2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání požadovat podstoupení těhotenského testu. Případ ukazuje, že někteří zaměstnavatelé se vyhýbají přijímání žen v plodném věku do pracovního poměru. Často se objevují i zprávy o tom, že některé firmy pokládají uchazečům o práci i dotazy na možné plány kolem založení rodiny.
Čínské firmy čelí žalobě. Po uchazečkách o práci požadovaly těhotenský test

Případ poukazuje na dlouhotrvající problém v čínské ekonomice. Ačkoliv se tamní vláda snaží poměrně zásadně zvednout nízkou porodnost, některé firmy se obávají těhotné pracovnice zaměstnávat. Mnohé čínské podniky navíc odmítají přijmout ženy do zaměstnání i přes sdělení, že děti neplánují, píše portál CNN.

Žalobě ohledně možné žádosti o podstoupení těhotenského testu v rámci přijímacího řízení podle čínských státních médií aktuálně čelí 16 čínských firem z města Nantong ve východní provincii Ťiang-su. Čínští prokurátoři došli k názoru, že společnosti protiprávně postupovaly minimálně u 168 žen.

Čína odvrací demografickou katastrofu. Buďte doma a ploďte, naléhá na ženy

Čínský prezident Si Ťin-pching při rozhovoru s ruským premiérem Michailem...

Čínské zákony přitom hovoří jasně. Zaměstnavatelům je zakázáno diskriminovat těhotné pracovnice nebo žádat o provedení těhotenských testů. Čínští státní zástupci dokonce zjistili, že minimálně jedna žena opravdu nebyla z důvodu pozitivního těhotenského testu přijata do pracovního poměru.

Firmám hrozí pokuty

Státní média se o konkrétních firmách nezmiňují. Není ani uvedeno, jestli některým byla kvůli protiprávnímu počínání udělena pokuta. Čínské zákony každopádně umožňují, aby za případnou diskriminaci podle pohlaví byly podniky pokutovány až do výše 50 tisíc čínských jüanů, v přepočtu zhruba 160 tisíc korun.

Číňanů je čím dál méně, zemi sužuje rekordně nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost

Ilustrační snímek

Počet obyvatel Číny se snižuje již dva roky po sobě. Porodnost byla v roce 2023 nejnižší od založení Lidové republiky v roce 1949. Už dva roky zpět navíc Čína ztratila pozici nejlidnatější země světa a předstihla ji Indie. Asijská velmoc v současnosti bojuje s obrovskou demografickou krizí a ohrožuje budoucnost momentálně druhé největší ekonomiky na světě.

Porodnost se nedaří zvednout

Čínská vláda je klesající porodností znepokojena. Už před lety zrušila politiku jednoho dítěte, která na území Číny platila 35 let. V roce 2015 povolila párům mít dvě děti a v roce 2021 tuto hranici zvýšila dokonce na tři. Změna této politiky ale měla na porodnost a demografickou situaci v Číně jen velmi malý dopad.

Odborníci upozorňují, že nízká porodnost souvisí i s náklady na výchovu dítěte, které se v rámci Číny řadí k nejvyšším na světě. Průměrné náklady na výchovu dítěte od narození do 17 let věku se pohybují okolo 74 800 amerických dolarů (asi 1,7 milionu korun).

Nejsou děti. Japonská firma končí s výrobou dětských plen, prioritou budou senioři

ilustrační snímek

Pokud chce rodina po svém potomkovi ještě vysokoškolské vzdělání, jsou tyto náklady ještě o dalších 20 tisíc amerických dolarů vyšší (zhruba 460 tisíc korun). Číňanky navíc během těhotenství a krátce po něm bojují s nespravedlivým zacházením, diskriminací, nižší mzdou nebo častým přeřazením do jiných týmů.

Nejste spokojeni se svým zaměstnavatelem? Najděte si nového na portálu jobDNES.cz