Jste přemýšliví? Máte chuť se učit? To jsou devízy, kterými můžete u pohovoru zazářit a přebrat místo i leckterému kolegovi s letitou praxí. Personalistům ani tak nezáleží na tom, zda k nim přichází absolvent nebo nový zaměstnanec s pracovními zkušenostmi. Jde jim vždy o přístup k práci, nasazení, spolehlivost a snahu odvést co nejlepší výkon.
„V dnešní době jsou častokrát firmy ochotné absolventa téměř všechno naučit, ale on sám musí chtít se zlepšovat, ukázat zápal pro věc a zapadnout do týmu, umět s kolegy či klienty komunikovat a respektovat je,“ míní Lucie Mairychová, zakladatelka Institutu kariéry a rozvoje.
Nováčkům po škole v počátcích značně pomáhají například i jejich pracovní zkušenosti, které nasbírali při studiu. „Díky nim je jejich představa o pozici, o niž se ucházejí, reálnější,“ přidává další možnosti ředitelka HR MONETA Money Bank Klára Escobar.
Stejně jako zahraniční a pracovní stáže pomáhá i angažmá v různých spolcích nebo koníčky. Čím pestřejší zkušenosti jste nasbírali, tím lépe. „Bez ohledu na obor budou stále žádanější takzvané future skills – dovednosti budoucnosti, jako je kreativita, kritické myšlení, mentální pružnost, interpersonální dovednosti, práce v mezinárodních týmech a schopnost kombinovat obory,“ poukazuje Lucie Mairychová.
Nadšení i schopnost učit se je zkušený personalista schopný rozpoznat hned u prvního pohovoru. „Pokud je na novém pracovníkovi znát, že ho práce nebaví, nezajímá, že nestojí o zaučení a nerespektuje základní pravidla, není důvod ho zaměstnávat,“ říká jednoznačně Jaroslava Šindelářová, HR manažerka společnosti Geis.
Svéráz mezi kravaťáky?
Vezměte na vědomí, že se nehodíte na každou pozici. Je dobré si nejdříve třeba jen z článků na internetu zjistit, jaká atmosféra v tom kterém odvětví, či ještě lépe v tom kterém podniku, vládne. „Firemní kultura a způsob organizace firmy je důležitější, než si kolikrát myslíme. Když se v dané společnosti cítíte dobře, významně to ovlivní i vaše výsledky,“ nabádá Klára Escobar.
Jak rozjet kariéru? Motivační dopis vás může vyšvihnout nahoru |
Přestože společnost je stále tolerantnější vůči odlišnostem a podle Jiřího Halbrštáta z personální agentury Manpower se nekonformní typy lidí najdou nejen ve startupech, ale běžně už i v globálních korporacích, bankovnictví, školství nebo státních úřadech, rozdíly v kultuře jsou obrovské. „V americké firmě si budou pravděpodobně všichni tykat a komunikace bude velmi přímočará, Holanďané se zajímají jen o čísla, německá společnost bude velmi hierarchická a lidé se budou oslovovat akademickými tituly,“ popisuje Halbrštát.
Hvězda Facebooku
Počítejte s tím, že personalisté a manažeři si zájemce o práci běžně lustrují na internetu. „A to především u pozic, kde je nezbytné zapadnout do týmu a ztotožnit se s firemními hodnotami. Zároveň ale lidé začínají být opatrnější a své profily například na Facebooku nemají veřejné,“ říká Jiří Halbrštát.
Nabídky práce pro absolventy škol na portálu jobDNES.cz |
Také Jaroslava Šindelářová potvrzuje, že se občas na profily zájemců dívá: „Někdy si tak doplňujeme obrázek o kandidátovi před pohovorem i po něm. Proto by měl každý zvážit, jak se prezentuje ve veřejné části profilu. Někdy může obsah personalistu opravdu odradit, zejména pokud jsou zveřejněny fotografie nebo názory, které jsou za hranou.“ Netolerují se ani projevy neetického nebo nemorálního chování na internetu, nenávistné nebo agresivní komentáře, projevy rasismu a podobně.
Pokud člověk žádný profil na sociálních sítích nemá, personalisté tomu nepřipisují žádný význam. Klíčový je podle nich stále životopis a v něm uvedené zkušenosti. „Nehraje roli, zda je CV umístěno na sociální síti LinkedIn nebo je uchazeč zasílá v e-mailové příloze. Ostatní sociální sítě nejsou brány v náborovém procesu jako zdroj informací o profesním životě,“ podotýká Klára Escobar.
Práce pro stát: jiná pravidla
Ani na ministerstvu dopravy si u výběrového řízení informace na sociálních sítích nezjišťují. Podle mluvčího Františka Jemelky musí adepti počítat s tím, že pro zaměstnance ve služebním poměru není vystupování na internetu úplně soukromou záležitostí: „Povinnost nesnižovat důstojnost úřadu se totiž neomezuje jen na služební dobu.“
Pokud jste si jako své budoucí zaměstnání zvolili práci ve státní správě, u některých úřednických pozic vstupujete do služebního poměru. Ten se od toho klasického pracovního v lecčems liší, což je dáno zákonem o státní službě.
„Prostředí ministerstva je poměrně jasně uspořádané, a to jak ohledně místa v organizační struktuře, tak z pohledu odměňování. Některé požadavky jsou však pro mladé zájemce často překvapivé, jejich povědomí o státní službě je malé,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Adepty tak může zaskočit například to, že služební poměr je na dobu jednoho roku a na období neurčité se mění až po složení předepsaných úřednických zkoušek. Také zkušební doba tady trvá déle, než je obvyklé – šest měsíců.