Zaměstnavatele změní během kalendářního roku řada lidí. Někdo jde třeba za lepším výdělkem, další hledá zajímavější pracovní příležitost a někteří zaměstnanci odejdou, protože je již zaměstnavatel nepotřebuje. Důvodů pro změnu je ale mnohem víc.
Každopádně při ukončení pracovního poměru výpovědí, ať už ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, běží zákonná dvouměsíční výpovědní lhůta. Ta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. A zde může být první úskalí, se kterým je při změně zaměstnání dobré předem počítat.
Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi |
„Někteří zaměstnanci začnou pro jiného zaměstnavatele pracovat již během výpovědní lhůty, a pokud jim byla odvedena zálohová daň byť jen v jednom měsíci od obou zaměstnavatelů, vznikne jim povinnost podat za rok 2024 daňové přiznání,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Práce pro dva zaměstnavatele současně
Práce pro dva zaměstnavatele současně, kdy je z obou zaměstnání odvedena zálohová daň, je totiž jedním ze zákonných důvodů, kdy si daň z příjmů musí takový zaměstnanec vyřešit sám.
A pozor. K daňovému přiznání je třeba doložit potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, pro které zaměstnanec pracoval během roku. Na toto potvrzení je proto dobré myslet a předchozí zaměstnavatele o něj požádat.
„Zálohová daň se vždy odvádí i ze zaměstnání na zkrácený úvazek, takže dočasná práce pro nového zaměstnavatele na zkrácený úvazek během výpovědní lhůty nezbavuje daňové povinnosti,“ vysvětluje Ivanco.
Plynulý nástup do nového zaměstnání
Pokud ale nastoupíte do nového zaměstnání až po skončení toho předchozího, daňové starosti s podáním růžového formuláře vám odpadnou. V takovém případě může za zaměstnance provést roční zúčtování daně poslední zaměstnavatel.
„Zaměstnanec však nesmí mít jiné zdanitelné příjmy mimo zaměstnání vyšší než 20 000 korun za rok,“ dodává daňová poradkyně.
Měsíční mezera před nástupem do nového zaměstnání
Někteří zaměstnanci si po skončení jednoho zaměstnání dávají ale často pauzu. Do nové práce nastoupí až třeba za jeden či dva měsíce a vůbec je nenapadne registrovat se na úřadu práce. V takovém případě je však nutné počítat s úhradou zdravotního pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).
Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená? |
Měsíční platba na zdravotní pojištění u osob bez zdanitelných příjmů se odvozuje z minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku a činí 13,5 % z této částky. V roce 2024 tedy platí, že povinná platba na zdravotní pojištění u OBZP činí 2 552 korun měsíčně. „Pojistné za příslušný měsíc je nutné zaslat na účet příslušné zdravotní pojišťovny do 8. dne následujícího měsíce,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.
Tomu, kdo nezaplatí předepsanou částku, zdravotní pojišťovna automaticky vyměří penále. Neplatiče bude upomínat jak o pojistné, tak o vyměřenou pokutu.
Evidence na úřadu práce i kvůli krátkému období
Vyhnout se platbě zdravotního pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů za měsíce bez zaměstnání je přitom snadné. Stačí se registrovat na úřadu práce. Občané v evidenci na úřadu práce jsou totiž pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci.
„Podpora v nezaměstnanosti navíc od letošního roku náleží od prvního měsíce i v případě, kdy zaměstnanec obdrží se skončením pracovního poměru odstupné. Takže neregistrování se na úřadu práce není správným rozhodnutím,“ uzavírá daňová poradkyně.
Plánujete letos změnit zaměstnání? Najděte si opravu dobrou práci na pracovním portálu jobDNES.cz |