U jednoho zaměstnavatele pracuje po celý život jen zlomek lidí, většina během svého produktivního života změní zaměstnání několikrát. Přejít od jednoho zaměstnavatele k jinému během roku nepřináší zaměstnanci žádné speciální daňové povinnosti, jestliže se obě zaměstnání nepřekrývají.
Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi |
„Jestliže nové zaměstnání plynule navazuje na předešlé zaměstnání, potom může zaměstnanec požádat nového zaměstnavatele o roční zúčtování daně, tak jak byl zvyklý a daňové přiznání si sám podávat nemusí,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Pokud ale pro nového zaměstnavatele začnete pracovat třeba na zkrácený úvazek, zatímco u starého zaměstnavatele vám stále ještě běží výpovědní lhůta, vzniká vám povinnost podat za příslušný rok daňové přiznání.
Mezera v pojištění se prodraží
V praxi dochází také často k situaci, že zaměstnanec skončí v zaměstnání ke konci měsíce a do nového zaměstnání nastoupí například až za měsíc či dva. Během této osobní dovolené, ať už dobrovolné nebo vynucené, se někteří zaměstnanci nechtějí registrovat na úřadu práce.
Uvažujete o změně zaměstnání? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz. |
To ale znamená, že si musí za daný měsíc platit zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů, protože v registru zdravotní pojišťovny nejsou za dané období již vedeni jako zaměstnanci. Mezera v pojištění se vám v takovém případě prodraží.
„Za každý měsíc evidence jako osoba bez zdanitelných příjmů v počítačovém systému zdravotní pojišťovny vzniká povinnost platit v roce 2021 částku 2 052 korun,“upozorňuje Gabriela Ivanco. Proto je dobré zajít na úřad práce. Za občany v evidenci na úřadu práce totiž platí zdravotní pojištění stát.
Zdanění hrubé mzdy ve výpovědní lhůtě
V případě, že je pracovní poměr ukončen výpovědí podanou zaměstnavatelem nebo výpovědí podanou zaměstnancem, běží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím doručení druhé straně.
Za práci ve výpovědní lhůtě samozřejmě náleží zaměstnanci sjednaná hrubá mzda, která podléhá stejnému daňovému režimu jako běžná hrubá mzda. „Zaměstnanci ve výpovědní lhůtě neplatí nižší daně, nedochází k žádné úspoře na povinném pojistném nebo dani z příjmu,“ přibližuje daňová poradkyně.
Potvrzení o zdanitelných příjmech
Důležité je ohlídat si také nezbytné doklady. Při ukončení pracovního poměru vydává zaměstnavatel zaměstnanci několik listin, například potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list, popřípadě potvrzení pro výpočet podpory v nezaměstnanosti pro úřad práce.
Při změně zaměstnání v průběhu roku 2021 a splnění daňových povinností za rok 2021 je však nejdůležitějším dokladem potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2021. V případě, že za zaměstnance za rok 2021 bude daňové záležitosti vyřizovat nový zaměstnavatel, tak je nutné tento doklad předat mzdové účetní u nového zaměstnavatele.
„Zaměstnanci, kteří si budou za rok 2021 sami podávat daňové přiznání, budou muset tento doklad přiložit k daňovému přiznání jako jeho povinnou přílohu,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.