Covid zamíchal kartami trhu práce. Stále chybějí dělníci, uklízeček je dost

20.04.2021

Koronavirová opatření výrazně pozměnila strukturu nabídky míst i zájemců o ně. Především utlumení služeb uvolnilo na trh řadu lidí s praxí. V některých oborech, jako je výroba, prodej, zdravotní a sociální služby či IT, však stále přetrvává nedostatek zaměstnanců. V jiných segmentech jako úklid či ostraha se naopak o pracovní místa uchází více zájemců než dříve.
Covid zamíchal kartami trhu práce. Stále chybějí dělníci, uklízeček je dost

Nezaměstnanost v České republice v březnu klesla na 4,2 procenta a počet volných míst, které zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce nabízejí, stále převyšuje počet evidovaných nezaměstnaných. Jsou obory, kde se zaměstnavatelům nedaří ani nyní obsadit volné pozice, jinde se lidé aktivně dotazují firem, zda nenabízejí volná místa.

Podle pracovního portálu Profesia je nejvíce nabídek práce v oblasti výroby, zejména strojírenství, kde jde o pozice jako dělník, operátor výroby nebo montážník. Další v pořadí je retail, zde je poptávka zejména po prodavačích a pokladních. Mezi nejčastěji nabízené pozice patří také skladník. Větší zájem o nové síly zaznamenávají i ve zdravotnictví a sociálních službách a také v IT, kde jsou potřební zaměstnanci na rozvoj digitalizace.

Žen bez práce přibývá rychleji, rozdíly mezi pohlavími se prohlubují

„Zajištění bezpečnosti IT systémů je jednou z oblastí, kde je o specializované experty zájem již několik let. Momentálně nabíráme převážně v oblasti Cloudu a Applied Security, věnujeme se také spolupráci s rekvalifikačními agenturami, jež vychovávají v těchto oblastech kandidáty, kteří neměli potřebné zkušenosti,“ konstatuje Petr Bujalka, manažer náboru Accenture v ČR.

Nejlepší pracovní nabídky najdete na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Změně se nevyhnulo ani to, o jakou práci projevují uchazeči zájem. Podle společnosti Profesia by lidé chtěli získat nejčastěji administrativní práci, o tento typ práce žádalo zhruba 32 procent lidí. K dalším žádaným oborům patří doprava a logistika (24 procent), retail (23 procent), cestovní ruch a gastronomie (19 procent).

Zatímco výrobním podnikům se nedaří místa obsazovat, jinde mají lidé zájem i o práci, kterou před pandemií převážně obsazovali zahraniční pracovníci. Jde například o úklid, ostrahu a stavebnictví. Na nedostatek zájemců o práci si nemohou stěžovat ani v retailu, protože uvolnění zaměstnanci ze sektoru služeb hledají zaměstnání spíše zde než ve výrobě.

„V posledním roce se zvýšil zájem také o nabízená místa v ostraze nebo v úklidových službách. Nejvíce volných pozic máme aktuálně v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí dvakrát až třikrát více zájemců než před covidem. Změnilo se i spektrum uchazečů, například v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum lidí s českou národností, dnes tvoří polovinu ze všech zájemců,“ uvádí konkrétní údaje Radoslav Kavulič, HR ředitel společnosti SSI Group.

Nejvíce hledají středoškoláci

Nejčastěji teď hledají zaměstnání lidé se středoškolským vzděláním. Zhruba 35 procent žadatelů o práci má středoškolské vzdělání s maturitou, 29 procent maturitu nemá a 14 procent má základní vzdělání, uvádí Profesia.

Z pohledu regionů je pak nejvíce zájemců o práci z Prahy (28 procent), dále z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje (shodně 13 procent), následuje kraj Středočeský s jedenácti procenty.S nezaměstnaností jsou na tom nejhůře kraje Karlovarský (6,02 procenta), Ústecký (5,94 procenta) a Moravskoslezský (5,92 procenta).