O vyšší plat si s ohledem na zvyšující se náklady plánuje říct 28 procent Čechů. Šance na to, že s požadavkem uspějí, jsou i přes zadrhávání tuzemské ekonomiky celkem vysoké. Žádná z firem, jichž se ve svém šetření ptala HR společnost Randstad totiž neuvedla, že by plánovala příští rok mzdy snižovat. Drtivá většina firem (95,2 procenta) očekává, že bude mzdy v průběhu příštího roku zvyšovat.
S nárůstem o šest až deset procent počítá 48,6 procenta firem, s nárůstem o procento až pět 45,7 procenta firem a s růstem o 11 až 15 procent počítá jedno procento dotázaných firem. K největšímu růstu mezd by mělo podle společnosti Randstad dojít v bankovnictví, pojišťovnictví a finančních službách, energetice a plynárenství, ale i v reklamě, marketingu a PR či v zábavním průmyslu.
Aspoň šest procent
Respondenti průzkumu společnosti Home Credit by si nejčastěji přáli pat vyšší o šest až deset procent. Dolní hranice odpovídá očekávání České bankovní asociace, jež pro následující rok předpokládá růst mezd v průměru o 6,5 procenta.
Kvůli vyššímu výdělku už v letošním roce svou práci změnilo čtrnáct procent Čechů, přes třicet procent o tom alespoň uvažovalo. Rovněž čtrnáct procent si z finančních důvodů muselo najít další práci, 43 procent to zvažovalo.
Devět procent respondentů pak prodalo nějakou hodnotnou věc, nejčastěji elektroniku, aby do rozpočtu dostali peníze navíc. Třináct procent Čechů nakonec prodalo auto nebo motocykl, o procento méně šperky nebo hodinky.
Jen pomalé zlepšení
Šest procent Čechů muselo prodat nemovitost. Průzkum už nezjišťoval, zda je k tomu vedla vyšší splátka z důvodu nutnosti hypotéku refixovat z v minulosti velmi nízkých sazeb na sazby výrazně vyšší. Právě letos lidé zažili v tomto ohledu největší skok. „Největší nárůst máme podle mě za sebou, a to letos, kdy dobíhaly hypotéky s pětiletým fixacemi z roku 2018. V té době byla sazba kolem 2,5 procenta, přičemž klienti letos skočili do sazeb i nad šest procent,“ připomíná hypoteční expertka ze společnosti Sirius Finance Lucie Drásalová.
Finanční situaci se mnozí Češi snažili řešit také omezováním výdajů. Nejvíce se drželi zkrátka, co se týká nákupů auta, šperků, dražší kosmetiky, dovolených či zábavy a elektroniky. Nejméně pak omezovali výdaje na potraviny, aktivity pro děti a na vzdělávání.
Šetřit budou na zbytných výdajích lidé i v příštím roce. Dovolenou v zahraničí si totiž s jistotu odepře rovnou čtvrtina Čechů. Podobný počet ještě nemá jasno, sedmnáct procent určitě pojede odpočívat za hranice, jako spíše pravděpodobnou variantu dovolené vidí tu v cizině dvacet procent Čechů, patnáct procent pravděpodobně zůstane v Čechách, ale neví to jistě.
Podle Miroslava Zborovského, ombudsmana klientů Home Creditu, bude ekonomická situace některých lidí stále tíživá, své výdaje tak budou nadále obezřetně sledovat. „Vždy doporučujeme, aby si řídili domácí rozpočet a sledovali položky, a to jak na straně nákladů, tak i na straně příjmů. Některé nákupy lze určitě odložit nebo omezit. Je také dobré zamyslet se nad dalším přivýdělkem, pokud je to možné, zapojit třeba více členů domácnosti a počítat dopředu se sezonními výdaji během roku,“ míní Zborovský a varuje před zadlužováním kvůli zbytným či luxusním věcem, které lidé nutně nepotřebují.
Nějakou půjčku – mimo hypotéku – aktuálně splácí 37 procent Čechů. Více než polovina z nich má hotovostní neúčelovou půjčku, následuje kreditní karta, půjčka na auto, kontokorent a krátkodobé půjčky či nákup na splátky.
„U úvěrů musí vždy brát v potaz, zda najdou v měsíčním rozpočtu dostatečné prostředky na splátku. Někdy je úvěr jedinou možností, proto je potřeba chovat se rozumně a půjčovat si u prověřených společností a pouze na věci, které vydrží déle, než je budou splácet. Na druhou stranu věříme, že i přes celkové zdražovaní, ale při stále nízké nezaměstnanosti, se finanční zdraví Čechů bude postupně v příštím roce zlepšovat,“ uzavírá.
Potřebujete druhou práci? Najděte si ji na internetovém portálu jobDNES.cz |