Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

21.07.2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.
Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Ten autobus kvůli zácpě zase nepřijel! Bydlím šest kilometrů od hlavního města a nedostanu se do práce včas? “ rozčilovala se nedávno jedna známá a pokračovala: „A manžel mi na to řekl, ať si vezmu auto. To bych si tedy pomohla, poskakovat tam s ostatními!“

Pravidelné kolony, kvůli kterým někdy nemůže veřejná doprava vůbec jezdit, natož aby dodržovala jízdní řád, dokážou zkazit ráno. A odpoledne také, když kvůli nim nestihne vyzvednout třeba dítě ze školky nebo kroužku.

Plynulému provozu, především ve městech a přilehlých regionech, by přitom výrazně pomohlo, kdyby se na silnice vydávalo méně řidičů automobilů a lidé by k cestě do práce využívali ekologičtější způsoby dopravy. Nakonec by na tom vydělali všichni.

Ať žije chůze

Chůze je nejpřirozenější způsob pohybu, nevyžaduje žádné speciální vybavení a je úplně zdarma. Navíc pravidelná chůze má mnoho zdravotních výhod včetně zlepšení kardiovaskulárního zdraví a snížení stresu. Výzkumy Státního zdravotního ústavu totiž ukazují, že lidé, kteří chodí do práce pěšky, jsou obecně spokojenější a zdravější.

A že nemáte práci za rohem? Podle studie Technické univerzity v Liberci z roku 2021 je v Praze průměrná délka pěší trasy do práce 3,5 kilometru. To je pro představu běžnou chůzí ani ne hodina cesty.

Proč ne běh

Pro ty, kteří hledají trochu více adrenalinu a fyzické aktivity a chtějí si zároveň udržet formu, je běh ideální volbou, kterou lze případně kombinovat s chůzí. Stačí se vybavit vhodnou sportovní obuví a oblečením – a můžete vyrazit.

Tento způsob dopravy je vhodný především pro kratší vzdálenosti, ideálně do pěti až deseti kilometrů. Samozřejmě je důležité, abyste v práci měli možnost se převléknout a osprchovat.

Myslíte si, že nikdo do práce neběhá? Omyl. V roce 2022 se běhu jako formě dopravy podle Českého statistického úřadu věnovalo osm procent obyvatel Prahy. Přidáte se?

Ekologické kolo

Jízda na kole je jedním z nejefektivnějších a zároveň nejekologičtějších způsobů, jak se dostat do zaměstnání a z něj. Kromě toho, že cyklistikou pomáháte snižovat emise, také podporujete svou fyzickou kondici.

A je to navíc docela rychlé – kilometr ve městě na kole ujedete v pohodě za čtyři až šest minut.

V Praze a dalších velkých městech se poměrně rychle rozšiřují cyklostezky a celkově infrastruktura pro cyklisty, takže velkou část cesty můžete absolvovat komfortně a bez ohrožení auty.

Jaké má ekologická doprava výhody?

Zlepšuje fyzickou kondici: Pravidelný pohyb pomáhá udržovat tělo ve formě a podporuje zdravý životní styl.

Šetří náklady: Ekologické způsoby dopravy do zaměstnání bývají levnější než jízda autem, zvláště když se započítají i náklady na parkování a údržbu.

Snižuje stres: Pohyb na čerstvém vzduchu a fyzická aktivita přispívají k lepšímu duševnímu zdraví a snižují úroveň stresu.

Zlepšuje dopravu: Když bude více lidí k cestě do práce využívat kola, chůzi nebo veřejnou dopravu, bude méně aut na silnicích, což může výrazně snížit dopravní zácpy a zlepšit plynulost provozu.

Pokud nemáte vlastní kolo, můžete například využít aplikaci Rekola, v níž si bicykl snadno půjčíte. A to nejen v Praze, ale i v Brně, Českých Budějovicích, Prostějově, Krnově nebo Žďáru nad Sázavou. Cena za pronájem kola se v aplikaci Rekola pohybuje podle města mezi 15 až 35 korunami za 30 minut jízdy. Skoro všude ale můžete jezdit i výhodněji – v Praze například máte dvě jízdy denně na 15 minut zdarma s Lítačkou.

Elektrokoloběžky a elektrokola k zapůjčení

Nemusíte si je rovnou pořizovat, tyto moderní dopravní prostředky si lze snadno půjčit hned u několika provozovatelů přes mobilní aplikace. Mezi nejpopulárnější patří Lime, který funguje v Praze, Pardubicích, Ostravě, Olomouci, Liberci, Českých Budějovicích a Brně.

Chcete jezdit do práce na kole? Najděte si práci na portálu jobDNES.cz poblíž Vašeho domova

Například v Praze si za půjčení účtuje 25 korun za zahájení zápůjčky a pak 4,50 za každou minutu jízdy. Pokud používáte Uber, tak si elektrokola a elektrokoloběžky od Lime můžete půjčit i přes jeho aplikaci. Dobrou a o něco levnější alternativou na kratší cesty, protože si neúčtují poplatek za zahájení, jsou koloběžky a elektrokola od Boltu, které v Praze stojí šest korun za minutu.

Nezapomeňte na to, že i na půjčené elektrokoloběžce či elektrokole byste měli mít helmu a dopravní prostředek byste vždy měli vrátit podle pokynů v aplikaci tak, aby nikomu nepřekážel.

ANKETA: Proč jste změnili způsob dojíždění do práce?

Před rokem jsem se rozhodla přejít na jízdu na kole, inspirována kolegy a hnána touhou dostat se do formy. V zimě, když je to nutné, využívám carsharing, auto jsem prodala. Pravidelná jízda na kole mi pomohla zlepšit fyzickou kondici a zhubnout, cítím se zdravější a plná energie. Měsíčně ušetřím na benzinu, parkování a servisu vozu. Navíc jsem zjistila, že kolo je ve městě často rychlejší než auto. Cesta do práce a zpět je pro mě příjemným začátkem a koncem dne. A také mám skvělý pocit z toho, že přispívám k ochraně životního prostředí
Jana (30 let), projektová manažerka z Prahy

Po zimě jsem vyměnila auto za elektrokoloběžku, kterou jsem si pořídila na doporučení svého kolegy. Elektrokoloběžka je v městském provozu velmi rychlá a flexibilní. Náklady na elektřinu pro její dobíjení jsou minimální ve srovnání s výdaji za benzin. Už se nemusím stresovat zácpami nebo hledáním parkovacího místa a přispívám k redukci emisí a znečištění ovzduší ve městě.
Eva (35 let, ) marketingová specialistka pracující v Ostravě

Před dvěma lety jsem začal chodit do práce pěšky. Bydlím asi tři kilometry od školy, kde učím. Chůze mi pomohla snížit hladinu stresu. Po cestě do práce a zpět se cítím uvolněný, navíc je zdarma, nemusím platit za benzin, parkování nebo veřejnou dopravu. Při chůzi mám čas přemýšlet a plánovat den, často mě po cestě napadnou nové možnosti pro výuku. Jsem rád, že nepřispívám k dopravnímu znečištění a hluku. Věřím, že každý malý krok směrem k ekologičtějšímu životnímu stylu má smysl.
Petr (41 let), učitel základní školy v Brně

6 tipů pro začátečníky

1. Naplánujte si trasu

Využijte mapové aplikace v telefonu, abyste našli ideální a nejrychlejší cestu do práce. Skvěle fungují třeba Mapy.cz či Google Maps.

2. Buďte viditelní

Pokud jedete na kole či jdete pěšky, noste reflexní prvky a světla. Na podzim a v zimě je to nutnost.

3. Zvolte správné vybavení

Kupte si kvalitní obuv a oblečení, které vám poskytnou pohodlí a ochranu před nepříznivým počasím.

4. Využijte zázemí

Informujte se, zda jsou na vašem pracovišti sprchy a úložné prostory pro kola či koloběžky.

5. Spojte více způsobů dopravy

Máte-li to do práce daleko, kombinujte třeba veřejnou dopravu s chůzí nebo jízdou na kole.

6. Řešení pro nepříznivé počasí

Carsharing, který v Česku provozují třeba společnosti Anytime, CAR4WAY či Bolt, je stále populárnější – a to i pro cesty do práce.