Státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry důchodu. Jeho výsledná výše je součtem těchto dvou výměr.
Chcete být v důchodu finančně zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz. |
Základní výměra důchodu je pevně stanovená část důchodu, stejná pro všechny důchodce. V roce 2022 bude mít každý penzista tuto základní výměru důchodu vyšší o 350 korun. Základní výměra tak vzroste ze současných 3 550 korun na 3 900 korun.
Dále se zvýší také procentní výměra, a to o 300 korun a ještě i o 1,3 % aktuálně pobírané procentní výměry. Tato procentní výměra je již individuální. Její výše závisí na konkrétním průběhu pojištění každého jednotlivce a u jejího výpočtu platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu.
„V lednu budou mít vyšší měsíční důchod nejenom starobní důchodci, ale také invalidní důchodci nebo příjemci vdovského nebo sirotčího důchodu. Valorizují se totiž všechny státní důchody,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Praktické zvýšení důchodu
Státní důchody budou všem důchodcům zvýšeny automaticky, penzisté tedy nemusí vyplňovat žádný formulář a nemusí se osobně dostavit na žádný úřad. Vzhledem k tomu, že procentní výměra důchodu se zvyšuje i o 1,3 %, tak v korunovém vyjádření si finančně polepší každý důchodce jinak.
„Penzista s měsíčním důchodem 15 500 korun bude mít v roce 2022 důchod ve výši 16 306 korun, z toho základní výměru 3 900 korun. Měsíční penze se mu díky valorizaci zvýší o 806 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.
Rozdíl: do penze v prosinci nebo v lednu
Nárok na valorizaci důchodu pro rok 2022 budou mít i penzisté, kterým bude některý ze státních důchodů přiznán v prosinci letošního roku. Podmínkou pro valorizaci důchodu není pobírání důchodu po větší část roku 2021.
„Naproti tomu penzisté, kterým bude státní důchod přiznán začátkem ledna příštího roku, budou mít důchod vypočítán podle pravidel roku 2022 a důchod se jim následně zvýší až od ledna 2023,“ vysvětluje daňová poradkyně.
Vyšší čistý příjem
Mnoho důchodců si přivydělává závislou činností, samostatnou výdělečnou činností nebo mají příjmy z nájmu. V příštím roce si přitom finančně polepší výdělečně činní penzisté o 3 000 korun. Důvodem je zvýšení roční slevy na poplatníka ze současných 27 840 korun na 30 840 korun.
2020 | 2021 | 2022 |
---|---|---|
24 840 Kč | 27 840 Kč | 30 840 Kč |
V daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně uplatní v plném rozsahu zvýšenou slevu na poplatníka i výdělečně činní penzisté. Přiznáním důchodu se základní sleva na poplatníka nesnižuje ani neomezuje. „Roční sleva na poplatníka se nekrátí, ani když penzista bude mít zdanitelné příjmy pouze po část roku 2022,“ doplňuje Ivanco.
Díky zvýšení slevy na poplatníka tak zaplatí všichni výdělečně činní penzisté při stejném příjmu méně na dani z příjmu fyzických osob než za letošní rok, a to právě o částku tři tisíce korun.
Penzisté vykonávají vedlejší činnost
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se v případě penzistů jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Sociální i zdravotní pojištění tedy platí ze skutečného vyměřovacího základu, a to z poloviny daňového základu. „Zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění pro rok 2022 nemá tedy na výdělečně činné penzisty vliv,“ dodává Gabriela Ivanco.