Firmy budou u brigádníků preferovat fakturu. Mnohé to překvapí, varuje účetní

23.07.2024

Od příštího roku vzniknou limity na výši výdělku u dohody o provedení práce. Po jejich překročení z nich bude nutné zaplatit zdravotní i sociální pojištění. Podle šéfky účetní firmy UOL zaměstnavatelé už nyní zkoušejí své dohodáře přesvědčit, aby si založili živnostenský list. „Spousta z nich s tím bude souhlasit, řada ale bude překvapená, kolik ze svých příjmů ve finále zaplatí,“ upozorňuje Jana Jáčová.
Firmy budou u brigádníků preferovat fakturu. Mnohé to překvapí, varuje účetní

Přestože firmy ušetří a vyhnou se administrativě, dohodářům s nižšími příjmy se to ale finančně nemusí vyplatit. Podle Jáčové se práce na IČO vyplatí lidem s vyššími příjmy, ti státu zaplatí na daních a odvodech výrazně méně, než kdyby byli zaměstnaní.

„Lidem, kteří si vydělají dvacet, třicet tisíc, se to ale vůbec nevyplatí. Zdravotní i sociální pojištění totiž v čase poroste. Cílem nyní podle resortu práce je, aby vyměřovací základ pro živnostníky do konce roku 2026 dosahoval 55 procent průměrné mzdy. Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění tak budou v tu dobu už nějakých deseti tisíc měsíčně,“ varuje Jáčová.

Jak ovlivní přivýdělek na letní brigádě váš důchod

ilustrační snímek

Dosavadní limit 10 tisíc korun měsíčně, z něhož se u dohod o provedení práce neplatilo pojistné, přestane platit od 1. ledna 2025. Nahradí ho dva nové limity. První bude vypočítán jako 25 procent průměrné mzdy. Pro letošní rok by byl tento limit 10 500 Kč, předpoklad pro rok 2025 je o 500 korun vyšší. Pokud příjmy zaměstnance tento limit přesáhnou, bude mu strženo zdravotní a sociální pojistné.

Druhý limit se pak týká všech ostatních dohod, které dohodář má. „U ostatních dohod o provedení práce, které nebudou v režimu oznámené dohody, se odvádí pojistné, pokud příjmy dosáhnou 4 500 korun,“ dodala Jáčová.

Zaměstnavatel si může ověřit, kolik má daný dohodář dohod má, aby si limity mohl hlídat. „Problém bude, když si ho zasmluvní jako první ta firma, kde si vydělá málo. Princip totiž je, že jakmile si na další dohodě vydělá více než 4 500 Kč, odvede z toho zdravotní a sociální pojištění,“ vysvětluje účetní.

Praha nestíhá, kontrolu sune do regionů

Od letošního července už platí pro zaměstnavatele nabízející přivýdělek na dohodu povinnost své dohodáře hlásit České správě sociálního zabezpečení. Ta ale zjistila, že jich jen v hlavním městě je tolik, že tamní pracovníci nezvládají údaje zpracovávat. Správu některých firem proto musí Praha přesouvat do regionů.

Česká správa sociálního zabezpečení tak nyní náhodně vybírá některé firmy s více než deseti zaměstnanci a přesouvá jejich správu do regionů. „My se v naší firmě staráme o 4,5 tisíce zaměstnanců, nárůst nahlášených dohod byl asi čtvrtinový. I nás tedy tato povinnost kapacitně zabolela. České správě sociálního zabezpečení se tedy nedivíme,“ uzavírá Jana Jáčová, šéfka účetní společnosti UOL.

Hledáte brigádu na léto? Vyberte si z aktuální nabídky brigád na pracovním portálu jobDNES.cz