Firmy chtějí do konce roku opatrně nabírat. Více řeší volný čas, říká průzkum

10.09.2024

Závěr letošního roku vyhlížejí zaměstnavatelé s mírným optimismem. Zhruba polovina nechystá už mezi zaměstnanci žádné změny, tři z deseti oslovených podniků plánují dokonce nabírat. Redukci počtu pracovníků pak plánuje zhruba pětina tuzemských firem. Nejvíce plánuje nabírat odvětví informačních technologií, ukazují data personální společnosti ManpowerGroup.
Firmy chtějí do konce roku opatrně nabírat. Více řeší volný čas, říká průzkum

„Mírný růst trhu práce koresponduje s mírným nárůstem HDP, jehož tahounem je aktuálně především spotřeba domácností,“ uvádí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.

Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce je nejvíce konkurenceschopným odvětvím v Česku odvětví informačních technologií. Zde hodlá nabírat bezmála polovina zaměstnavatelů, tedy 48 procent, zatímco třináct procent plánuje propouštět. Druhým nejoptimističtějším odvětvím je sektor financí, pojištění a nemovitostí.

Firmy by nabíraly, dobrých adeptů je ale málo. Hledají odpovědné a spolehlivé

ilustrační snímek

„Počet zaměstnanců v IT sice v posledních dvanácti měsících stagnoval, ale nyní se zdá, že se poptávka po službách těchto firem bude opět zvyšovat, mimo jiné v důsledku rostoucích nároků na kybernetickou bezpečnost a s tím spojenou novou legislativou EU nebo zaváděním umělé inteligence do firemních procesů,“ uvádí Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup.

Nejméně naopak budou zaměstnavatelé nabírat ve veřejném a neziskovém sektoru, kde pesimismus převládá již více než rok. Opatrné jsou rovněž podniky v komunikačních službách.

Podle Rezlerové je dlouhodobě patrný nárůst počtu lidí pracujících na pozicích specialistů v různých oborech. „Jejich počet se za třicet let zdvojnásobil z 500 tisíc na milion. Do této kategorie řadíme zdravotníky, pedagogy nebo právníky, jejichž počty dlouhodobě rostou,“ vysvětluje ředitelka ManpowerGroup.

Nejrychleji roste poptávka po back office funkcích, což jsou specialisté na finance, personalistiku, marketing, nákup a prodej. Dále jsou to specialisté v IT a inženýringu v průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, vědě a výzkumu.

„Nárůst počtu specialistů je ve velkém kontrastu s vývojem na manuálních pozicích. Nejvíce je to patrné u řemeslníků a opravářů, jejichž počet třicet let klesal z 1,1 milionu na 800 tisíc, což je pokles o 27 procent,“ dodává Rezlerová.

Finanční odměna nestačí

Průzkum ManpowerGroup sledoval rovněž motivaci zaměstnanců, jež už nepramení pouze z finanční odměny. Zaměstnavatelé se tak stále více zaměřují na rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem, neboli work-life balance. Tímto směrem se ubírá 42 procent zaměstnavatelů.

Více než třetina také investuje do školení svých manažerů, pouze třináct procent organizací pro udržení svých zaměstnanců nekoná žádné výrazné kroky. Nejméně aktivní je v oblasti podpory zaměstnanců sektor zdravotnictví. „Ve firmách se skutečně ví, že zaměstnanci chtějí trávit svůj volný čas tak, jak chtějí, ne nepřetržitě pracovat,“ uvádí Rezlerová. Podle Halberštáta tento trend akcelerovala koronavirová pandemie.

České IT firmy nabírají, ale přibrzďují. Ajťáky nahrazuje umělá inteligence

ilustrační snímek

„Dnes je zcela evidentní, že zaměstnanec je tak spokojený, jak se k němu chová liniový manažer,“ dodává Rezlerová. Výraznou roli podle ní hraje redukce stresu, především mezi zaměstnanci generace Z. V ní totiž 45 procent zaměstnanců uvádí, že se cítí denně vystaveni poměrně velké míře stresu.

Stále důležitějším kritériem pro výběr zaměstnavatele se podle analytiků stávají také nároky na udržitelnost a ochranu životního prostředí, nově i toleranci směrem ke skupinám s odlišnou sexuální orientací.

Hledáte novou práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz a vyberte si práci hned