Firmy za práci dětí na kakaových plantážích nelze stíhat, rozhodl soud

19.06.2021

Nejvyšší soud USA rozhodl v ostře sledované kauze týkající se nucené dětské práce a obchodu s dětmi na kakaových plantážích Pobřeží slonoviny. Vítězně z procesu vyšly velké americké firmy. Ty podle nejnovějšího rozhodnutí za otroctví dětí na afrických farmách, odkud kakao nakupují, nelze stíhat.
Firmy za práci dětí na kakaových plantážích nelze stíhat, rozhodl soud

Podle amerického nejvyššího soudu došlo ke zneužití dětí mimo území Spojených států amerických. Soudce Clarence Thomas dospěl k závěru, že obchodní rozhodnutí firem nevedla podle dostupných důkazů k nucené práci. Informoval o tom portál BBC.

Nestlé se ocitá pod palbou kritiky. Jeho výrobky nejsou dostatečně zdravé

K procesu došlo poté, co skupina Afričanů tvrdila, že se stala v dětských letech předmětem obchodu. Nutili je  pracovat na kakaových farmách v Pobřeží slonoviny, a to až čtrnáct hodin denně bez nároku na mzdu. Když se děti pokusily o útěk, mučili je.

Podle těchto mužů původem z Mali nesou hlavní vinu společnosti Nestlé a Cargill, neboť porušovaly lidská práva. Muži tvrdili, že firmy poskytovaly finanční i další podporu tamním farmářům, aby zajistily co nejnižší ceny této suroviny. Zároveň uvedli, že velké potravinové firmy věděly o práci dětí a toto zjištění zcela ignorovaly.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Z oblasti jihozápadní Afriky pochází v současné době asi sedmdesát procent kakaa. To se tam pěstuje již od devatenáctého století. 

V Pobřeží slonoviny se vypěstují i dva miliony tun kakaa za rok, to tvoří zhruba čtyřicet procent veškeré světové produkce. Plantáže s kakaem pokrývají velkou část této rovníkové země a většina suroviny jde na export do USA.

Značná část zdejších dělníků a pěstitelů se z hlediska příjmů za tuto práci nachází pod hranicí chudoby, mají velmi nízké mzdy. V Pobřeží slonoviny si dělníci přijdou na méně než jeden dolar denně. Podle posledních údajů pracuje v současnosti na kakaových plantážích v Ghaně a Pobřeží slonoviny i více než 1,5 milionu dětí. Ty využívají nejčastěji na práci s mačetami a na nošení těžkých věcí.