Google rozdával výpovědi za zakládání odborů. Jde za to před soud

04.12.2020

Americká Národní rada pro pracovní vztahy ve středu obvinila společnost Google z toho, že nezákonně sledoval a vyslýchal pracovníky, kteří protestovali proti firemní politice a chtěli zakládat odbory. Za to podle žaloby společnost protiprávně vyhodila dva zaměstnance, kteří upozorňovali na právo organizovat odbory. Google se obviněním brání.
Google rozdával výpovědi za zakládání odborů. Jde za to před soud

Společnost Google údajně porušila pracovní právo Spojených států, když svým pracovníkům omezila možnost organizovat se do odborů, píše zpravodajská agentura Reuters . Stížnost Národní rady pro pracovní vztahy (NLRB) uvádí, že se společnost snažila zaměstnance usilující o vznik odborů zastrašit. Navíc jim prý neumožnila přístup k dokumentům, které souvisely s tím, jak společnost hlídá interní fóra.

Podle obvinění Google rovněž některé pracovníky sledoval a vyslýchal je. Čtyři problematické zaměstnance, kteří se nechtěli podřídit firemní politice, vyhodil technologický gigant pár dní před americkým svátkem Díkuvzdání minulý rok. Od kauzy uběhl rok a nyní by na to společnost mohla doplatit. 

Brusel si došlápl na Amazon. Hrozí mu gigantická pokuta za zneužití údajů

Dvěma z vyhozených zaměstnanců Laurenci Berlandovi a Kathryn Spiersové se totiž podařilo získat podporu federálních odborů. Pokud Google stížnosti nevyřeší, půjde případ před soud. Pokud by rozhodl ve prospěch zaměstnanců, může firmě nařídit, aby obnovila pracovní vztah jak s Berlandem, tak Spiersovou a aby jim peněžně vynahradila případnou újmu.

Dostali jste výpověď? Najděte si novou práci na pracovním portálu jobDNES.cz

Společnost patřící do portfolia konglomerátu Alphabet nicméně vinu necítí. Podle prohlášení, která citují zahraniční média, si je Google jistý tím, že jednal zcela v mezích zákona.

„Google vždy podporoval firemní kulturu interní diskuse. Svým zaměstnancům důvěřujeme. Nicméně akce, které dotyční zaměstnanci podnikli, byly vážným porušením našich zásad a nepřijatelným porušením odpovědnosti,“ uvádí společnost. Vyhození pracovníci podle ní mimo jiné porušili bezpečnostní pravidla.

Banery s hesly, šmírování kolegů a vynášení

Například Kathryn Spiersovou, která pracovala jako bezpečnostní technička, vyhodili poté, co na interní rozšíření prohlížeče Chromě umístila vyskakovací zprávu: „Zaměstnanci společnosti Google mají právo se odborově organizovat.“

Zpráva se objevovala pokaždé, když si pracovníci otevřeli webové stránky společnosti IRI Consultants. Tato poradenská firma, kterou Google zaměstnal dříve v témže roce, je podle CNBC známa právě svou „protiodborářskou“ činností. Podle Googlu Spiersová zneužila privilegovaný přístup k úpravě interního bezpečnostního nástroje.

Laurence Berland dostal výpověď poté, co údajně šířil konkrétní obchodní informace mezi zaměstnance, kteří k nim měli zapovězený přístup. Podle bývalého zaměstnavatele také údajně nahlížel do kalendářů svých spolupracovníků bez jejich vědomí. 

Jedním z vyhozených z Googlu je i inženýr Laurence Berland. V pátek hovořil na...

V listopadu 2019 hovořil inženýr Laurence Berland před shromážděním zaměstnanců v San Francisku o důvodech své výpovědi. (25. listopad 2019)

Berland označil středeční žalobu rady za významný posun vpřed. „Hrstka technologických miliardářů upevňuje kontrolu nad našimi životy a naší společností,“ uvedl s tím, že krok NLRB by mohl v tomto ohledu nastartovat změny.

Vadí jim podpora cenzury i kšefty s armádou

Nutno říct, že nejde o ojedinělé případy. Podobně jako Amazon i Google bojuje se svými zaměstnanci, kteří se domáhají svých práv nebo protestují proti firemní politice už pár let. 

Pracovníkům vadí, že se technologický gigant nedokázal vypořádat s kauzou sexuálního zneužívání na pracovišti. Zaměstnanci rovněž dříve protestovali proti spolupráci společnosti s americkou Správou pro cla a ochranu hranic či proti obchodním jednáním s armádou. Nelíbilo se jim ani to, když firma najala bývalého úředníka Trumpovy administrativy. Interní petice zaměstnanců rovněž kritizovaly plány společnosti vybudovat cenzurovaný vyhledávač pro čínský trh.

Francii došla trpělivost. Požaduje po gigantech miliony na digitální dani

Zatímco Laurence Berland a Kathryn Spiersová u NLRB uspěli, žádosti dalších tří vyhozených zaměstnanců agentura odmítla. Trojice pracovníku dostala výpověď poté, co si stěžovala právě na spolupráci s americkými vládními orgány. Podle Laurie Burgessové, právničky, která je nyní zastupuje, se zaměstnanci chtějí odvolat.

Google má čas do 16. prosince, aby na žalobu formálně zareagoval. Na soudní půdu by se měl celý případ dostat 12. dubna příštího roku.

Protesty pracovníků Googlu proti kauze sexuálního zneužívání na podzim roku 2018: