Podle agentury Bloomberg se průzkumu zúčastnilo 520 firem. Většina podniků uvedla, že se jejich zaměstnanci stále bojí možné nákazy, a to hlavně při dojíždění do práce.
Lidé zkouší nové režimy práce, chtějí pondělky z domova a čtvrtky v kanceláři |
Kvůli častějšímu home office zřejmě v budoucnu klesne počet lidí ve městech. Na to však mohou doplatit firmy, které jsou závislé na dojíždění pracovníků do kanceláří. Pokračující trend ohledně pracování z domova vidí podobně i většina ekonomů.
Preferujete home office? Najděte si práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
Podle průzkumu společnosti LinkedIn však až dvě třetiny pracovníků vnímají, že jejich zaměstnavatel návrat do kanceláře očekává. Asi polovina dotázaných pak vedla, že by chtěla v budoucnu rozdělit svůj pracovní čas mezi domov a kancelář. V kancelářích se mají podle dotázaných lidé vyskytovat hlavně v průběhu pondělí a úterý.
Západní firmy se o lidi na home office staraly víc, vyplývá z průzkumu |
„Hybridní práce také pomůže zpřístupnit pracovní místa lidem, kteří byli dříve vyloučeni z důvodu vzdálenosti, zdravotního postižení nebo odpovědnosti za poskytování péče,“ uvedla na sociální síti LinkedIn určené pro pracovní kontakty Janine Chamberlinová. Ta v ní zodpovídá za Británii.
Stinnou stránkou umožnění práce z domova je větší nahraditelnost. V ohrožení se podle zprávy Institutu pro globální změnu ocitne v Británii na šest milionů pracovních míst, která lze vykonávat odkudkoli. Mohli by se jich totiž ujmout i lidé v zahraničí. Tato organizace, kterou založil bývalý britský premiér Tony Blair, uvádí, že „hromadný experiment“ s prací na dálku může vést k tomu, že si firmy ve snaze ušetřit ponechají jen klíčové zaměstnance, které potřebují mít na místě.