Městská správní instituce londýnské čtvrti City, Corporation of London, hledá pro prázdnotou zející kanceláře ve finančním srdci Anglie nové využití. Do roku 2030 tu chce vytvořit alespoň 1 500 nových bytů. Informoval o tom deník The New York Times.
Británie bojuje po brexitu s nedostatkem celníků, vláda problémy nepřiznává |
Čtvrť City se tak může i v důsledku nových trendů na pracovních trzích v dohledné době citelně změnit. Stále více finančních i právních společností totiž do budoucna uvažuje o častějším zaměstnávání z domova. Firmám se tím mají snížit náklady. Zaměstnanci to zároveň také mnohdy preferují a od jednotlivých společností často i žádají.
Hledáte práci s home office? Najděte si ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
Londýnskou City podle několika výzkumů poznamenal také odchod Velké Británie z Evropské unie. Podle studie institutu New Financial se vliv tohoto finančního centra v rámci Evropy v dohledné době znatelně sníží.
To může poznamenat i celé britské hospodářství, neboť obchod s penězi se na britské ekonomice podílí více než sedmi procenty. Před zastavením globální ekonomiky vytvářel roční obchodní přebytek 44 miliard liber, což je v přepočtu asi 1,3 bilionu korun.
Během pandemie se život v londýnském finančním srdci zastavil. Pohyboval se tu jen nejnutnější počet pracovníků. Šlo zejména o obchodníky, kteří nemohou pracovat z domova. Někteří se v posledních týdnech vracejí, nejde však o všechny.
Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu |
„Jednotlivé společnosti, které v oblasti londýnského City působí, nechtějí v dalších měsících tuto čtvrť opouštět. Uznaly však, že dále budou fungovat jinak a řadu kanceláří nebudou potřebovat,“ uvedla pro deník The New York Times londýnská politička Catherine McGuinness.
Kancelář v londýnském City není ani v dobách pandemie nemoci covid-19 levnou záležitostí. Ačkoliv v současné době nabídka kanceláří značně převyšuje poptávku po nich, stále se průměrné měsíční nájemné na čtvrteční stopu pohybuje v známé finanční čtvrti mezi 70 až 83 britskými librami (asi 2 090 až 2 480 korun) . V rámci celého Londýna je však průměrná cena až o 25 liber nižší.
Londýn není jediným městem na světě, kde takové téma aktuálně řeší. Podobně je na tom třeba i americký New York, kde se o přeměně kanceláří na bytové jednotky uvažuje na Manhattanu.