Hoteliéři čekají na dotace měsíce, někteří musejí chodit na brigády

19.04.2021

Slibovaná rychlá pomoc od státu za nucené uzavření není zdaleka tak rychlá, jak by bylo potřeba. Hoteliéři na cílené dotace určené pro ubytovací zařízení čekají už několik měsíců. Příspěvek za období od října do ledna totiž stát vyplácí až nyní v dubnu.
Hoteliéři čekají na dotace měsíce, někteří musejí chodit na brigády

„Platby za energie, úvěry a pravidelné měsíční náklady musíme hradit v daný měsíc, dodavatelé nečekají, až nám stát něco pošle. V podstatě je to dnes šestý měsíc, kdy musíme hradit vše z vlastních (akcionářských) zdrojů,“ říká Aleš Hauzar, ředitel Hotelu Sladovna v­ Černé Hoře.

Hledáte vhodnou brigádu? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Problémem je, že dotace za zavřené provozy z programu Covid-Ubytování II, které se vztahuje na období od října loňského roku až letošního ledna, začal stát vyplácet až v­ dubnu, i když žádosti hoteliéři mohli podávat v únoru.

Hauzar není jediný, který čeká. „Při nucené uzavírce v prosinci bylo vládou slibováno, že rozhodování bude podstatně rychlejší než na jaře (za uzávěrku březen-květen nám byly vyplaceny peníze 23. 12. 2020), zejména u žadatelů, kteří si žádali o příspěvek už za jarní uzávěrku, ale bohužel se tak nestalo,“ říká ředitelka ostravického hotelu Sepetná Jana Ehnes, která se zatím peněz z Covid-Ubytování II nedočkala. Na zajištění provozu čerpají z rezerv, které měli přichystané na modernizaci. Nepomáhá ani dlouhá zima, která navyšuje náklady za energie.

Na energie není

Restaurace si sáhly na dno. Pandemie jim ukázala nové cesty prodeje

„Bohužel, stále si musím půjčovat, chodit na brigády, abych měl alespoň na splátky a energie,“ popisuje svou situaci Martin Dědek z pražského Hostelu Seven.

Podle ministerstva pro místní rozvoj zdržení není jejich vinou. „Chápeme, že situace poskytovatelů ubytovacích služeb je velmi vážná, nicméně ze strany MMR nedochází k žádným umělým průtahům,“ říká Vilém Frček, mluvčí resortu. „Teprve 6. dubna 2021 po našich urgencích vydala Evropská komise kladné stanovisko k notifikaci dotačního titulu Covid-Ubytování II – HUZ,“ dodává.

Vyplácení podle Frčka nebylo bez rozhodnutí komise možné. „Začali jsme hned druhý den po vydání notifikace. K dnešnímu dni je vyplaceno téměř 470 milionů, respektive 800 žádostí. Platby jsou odesílány průběžně,“ dodává s tím, že aktuálně ministerstvo zpracovává dalších 600 žádostí.

Hoteliéři nyní čerpají především Antivirus, což jsou příspěvky k­ udržení zaměstnanosti na mzdy pracovníků, pro které daná firma nemá kvůli uzavření práci. Ti, kteří jsou v nájmu, mohli žádat také o­ Covid-Nájemné. „Jsme rádi alespoň za nějaké kompenzace, rozumíme vážnosti situace, ale je potřeba si uvědomit, že tento stav již trvá s malými přestávkami víc než rok. Rezervy, které jsme měli, jsme již samozřejmě utratili,“ vysvětluje Hauzar, který odhaduje, že dotační programy jim pokryjí zhruba polovinu nezbytných měsíčních nákladů.

Chybí jízdní řád

Hoteliéry navíc nyní se zlepšující se epidemiologickou situací začíná tížit další věc. A to, jak budou otevírat. Řada z nich totiž hotely „zakonzervovala“ a otevření také nebude zadarmo.

Cestovky lákají klienty zatím marně. Po lednové vlně optimismu lidé vyčkávají

„Musíte zaplatit náklady na nový úklid, vyvětrat, dát nové lůžkoviny a s tím jsou dvojnásobné náklady,“ vysvětluje Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. Bez peněz od státu to bude ale velmi náročné. „Žádná banka vám nepůjčí peníze, protože jste z hotelové branže,“ říká. A jednoduché to nebude ani s personálem. V případě otevření bude potřeba zavolat lidi s předstihem. Tam, kde se propouštělo, budou muset personál najít, což se nedá zvládnout za den.

„Potřebujete je vrátit do provozní teploty anebo je musíte přijmout, ale nevíte, na jak dlouho je budete přijímat,“ popisuje dilema.

Někteří chtějí začít také prodávat pobyty, jenže k tomu by bylo ideální vědět, jak by měl provoz vypadat. „Nevíme, zda můžeme obsadit sto procent kapacity, zda nebudeme muset mít například po vzoru jiných států pokoj 24 hodin volný před dalším obsazením,“ říká Ehnes.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v pátek sdělil, že plán rozvolňování vzniká na základě jednání se všemi zástupci dotčených sektorů, avšak jednoznačnou prioritou jsou nyní otevřené školy.

Majitelé hotelů protestují proti opatřením řadu měsíců: