Inflace žene zaměstnance do druhé práce. V rozpočtu jim chybí až osm tisíc

05.06.2022

S rostoucími cenami potravin, služeb, energií či pohonných hmot uvažují někteří Češi o přivýdělku. Českým domácnostem chybí měsíčně chybí v rozmezí pět až osm tisíc a tak se někteří poohlíží po brigádě, kde by si svůj rozpočet vyrovnali. Z průzkumu společnosti Tymbe vyplývá, že zvýšení svého měsíčního příjmu plánuje více než čtvrtina respondentů.
Inflace žene zaměstnance do druhé práce. V rozpočtu jim chybí až osm tisíc

Letos v dubnu vzrostly dle ČNB ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, v porovnání se stejným měsícem loni, o rekordních 14,2 procenta. Přibližně tři čtvrtiny respondentů průzkumu uvedly, že svůj příjem v současné situaci nepovažují za dostatečný.

Nechcete mít více zaměstnavatelů, aby ste mohli zaplatit složenky? Navštivte portál jobDNES.cz.

Více než čtvrtina respondentů (26 procent) uvedla, že k tomu, aby se vrátila na svůj předinflační životní standard, ji v měsíčním rozpočtu chybí do tří tisíc korun. Více než polovině lidí pak měsíčně schází tři až osm tisíc korun, což potvrzují i interní data společnosti Tymbe, největšího online zprostředkovatele brigád na tuzemském trhu. Přibližně 16 procent účastníků průzkumu uvedlo, že měsíčně postrádají až 12 tisíc korun.

Více než čtvrtina Čechů si zvažuje v důsledku rostoucí inflace ke svému současnému zaměstnání přibrat druhou práci. Bezmála 75 procent pracujících občanů nepovažuje v současné situaci svůj příjem za dostatečný, nejčastěji jim měsíčně chybí 3 až 8 tisíc korun.

Brigád letos bude méně, firmy na jihu Čech s jejich vypsáním vyčkávají

ilustrační snímek

Zvýšení svého měsíčního příjmu plánuje dle průzkumu více než čtvrtina respondentů (26 procent), v současnosti zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, řešit přivýdělkem. Jedním z nejrozšířenějších typů přivýdělku jsou brigády, které už dávno nenavštěvují pouze studenti.

„Od konce roku 2021 registrujeme nárůst brigádníků ve věku nad 35 let o pět procent. Aktuálně tato skupina tvoří 46 procent ze všech našich brigádníků. Vysvětlujeme si to i tím, že brigády jsou flexibilní a dají se snadno zkombinovat se stálou prací,“ uvádí Michal Harásek, spoluzakladatel Tymbe.

Z průzkumu dále vyplývá, že brigádu aktuálně zvažuje i jedenáct procent respondentů, kteří v současnosti nemají stálý pracovní poměr, ani jiný přivýdělek. Do této skupiny spadají zejména studenti, důchodci, lidé na rodičovské dovolené či nezaměstnaní.