Přestože penzisté mají v letošním roce nárok na dvě mimořádné valorizace důchodu, jejich finanční situace je vzhledem k rostoucím cenám energií a potravin často složitá a mnozí z nich proto vítají možnost přivýdělku. Pro ten je zpravidla nejvhodnější práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
Limit pro dohodu o provedení práce
Dohoda o provedení práce i dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřeny písemně, administrativa spojená se zaměstnáním na základě některé z pracovních dohod je jednodušší a pro brigádu je to výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Hledáte práci vhodnou i pro důchodce? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
„Na základě pracovních dohod je možné pracovat pro více zaměstnavatelů současně, pro jednoho zaměstnavatele je však možné odpracovat maximálně tři sta hodin na základě dohody o provedení práce,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Kdy se neplatí pojistné?
V případě, že je hrubá odměna do limitu, tak se z hrubé odměny neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. V těchto případech neplatí pojistné ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel.
Z dohody o provedení práce se neplatí pojistné, když je hrubá měsíční odměna 10 000 korun a méně a z dohody o pracovní činnosti, pokud je hrubá měsíční odměna 3 499 korun a méně.
„Při výkonu více brigád současně pro různé zaměstnavatele se tak nemusí ani z jedné odměny platit pojistné, neboť limit pro neplacení se sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť,“ upozorňuje daňová poradkyně..
Jak je to se slevou na poplatníka
Nárok na základní daňovou slevu na poplatníka mají i penzisté vykonávající brigádu na některou z pracovních dohod, podmínkou je podepsání prohlášení k dani u zaměstnavatele. V žádném měsíci nelze prohlášení k dani mít podepsáno pro dva zaměstnavatele.
Sleva na poplatníka činí v letošním roce 2 570 korun. „Při podepsaném prohlášení k dani nezaplatí zaměstnaný penzista nic na dani z příjmu až do hrubé odměny ve výši 17 100 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.
Vratka daně z příjmu
Penzisté, kteří si formou brigády budou přivydělávat pouze po část letošního roku, nevyužijí v plném rozsahu slevu na poplatníka. Za celý rok 2022 činí sleva na poplatníka 30 840 korun, a to bez ohledu na počet měsíců výdělečné činnosti.
Pokud tedy penzista zaplatí z letní brigády nějakou daň z příjmu, tak ji obdrží v plném nebo alespoň částečném rozsahu zpět po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. „Penzisté, kteří nebudou moci požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, si budou muset sami nárokovat daňovou vratku v daňovém přiznání za rok 2022,“ doplňuje Gabriela Ivanco.