Jsou radikální a naštvaní na systém. Brusel čeká úplně jiný protest zemědělců

28.05.2024

Další protest evropských zemědělců v Bruselu se má odehrát již 4. června. Nemají sem ale přijet titíž farmáři, kteří v minulých týdnech opakovaně v bruselských ulicích pálili seno, ničili sochy a rvali se s policií. Tito zemědělci s vazbami na krajně pravicové síly v Evropě tentokrát slibují radikálnější postupy. Vše tak nasvědčuje, že se slibovaná demonstrace může opět zvrtnout v otevřený boj.
Jsou radikální a naštvaní na systém. Brusel čeká úplně jiný protest zemědělců

Evropské protestující zemědělce v minulých měsících významně posílil volební úspěch nizozemského politika Geerta Wilderse, který se v polovině května téměř šest měsíců po parlamentních volbách úspěšně dohodl s dalšími třemi politickými partajemi na vytvoření vlády. Nyní se jeho přívrženci snaží přesvědčit i další své evropské kolegy, aby podpořili ve svých státech kandidáty, kteří dokážou zvrátit reformy Evropské unie z posledních let, píše portál Politico.

Nikdo se o nás nezajímá, trápí Nizozemce

Nejvýznamnější skupinou zemědělců, která se za pár dnů chystá do Bruselu, je organizace Farmers Defence Force (FDF). V průběhu května roku 2019 ji v Nizozemsku založil farmář Mark van den Oever, aby bojoval proti obsazení své prasečí farmy ochránci zvířat. Tato skupina se v minulosti proslavila jako jedna ze dvou skupin zemědělců, které zahájily masové protesty proti vládní politice omezování znečištění z intenzivního chovu hospodářských zvířat.

Nizozemští vědci přišli s ekologickým pesticidem. Vábí hmyz na lepkavé kuličky

Traktor aplikující pesticid na pole sóji. (ilustrační snímek) (18. května 2015)

V roce 2020 ji nizozemské orgány označily za aktivistickou skupinu, která podněcuje polarizaci společnosti. Analýza listu De Groene Amsterdammer z roku 2021 zjistila, že příspěvky členů FDF se na sociálních sítích překrývají s mnoha konspirátory.

V loňských celostátních volbách kandidovala mluvčí této skupiny Sieta van Keimpemaová za krajně pravicovou stranu Belang van Nederland. Tato partaj ale žádné křeslo nezískala. „Všichni nás nazývají krajní pravicí, ale skuteční extremisté jsou v politice. Mají na rukou krev,“ řekla portálu Politico a dodala, že s její skupinou se aktivně stýkají pouze pravicoví politici, zatímco ostatní ji ignorují.

Protest zemědělců příští týden nebude, kvůli Ficovi nechtějí jitřit situaci

Zemědělci při protestu projeli Litoměřicemi a před výstavištěm Zahrada Čech...

Nizozemské skupině Farmers Defence Force se loni podařilo vytvořit svou belgickou odnož, která aktuálně čítá zhruba 4 500 členů. I s nimi je během následující bruselské demonstrace potřeba počítat. Dorazit mají ale i někteří němečtí kolegové, konkrétně z organizace Landwirtschaft verbindent Deutschland, která vznikla v roce 2021 a rovněž se do velké míry inspirovala svým nizozemským protějškem FDF. Její příznivci opakovaně vyhrožují politikům a blokují silnice.

Členové německé skupiny se na sítích prezentují v porovnání s nizozemskými kolegy zdrženlivěji, přesto často slýchávají obvinění z toho, že mají až příliš blízko k hlavní německé krajně pravicové straně v zemi, kterou je Alternativa pro Německo (AfD). V rozhovoru pro Politico uvedl Robert Lee, který stojí v čele německé zemědělské skupiny, že jeho skupina s AfD aktivně nespolupracuje. Nevyloučil však, že se tak v budoucnu stane.

Nejsme nacionalisté, zní z Německa

„Mnoho věcí, které AfD říká, je pravda a já to podporuji. Je ale také pravda, že AfD nikdy nebyla ve vládní službě, takže nemohla dokázat, jak je dobrá nebo špatná. Lidé, kteří jsou ochotni volit AfD, nejsou nacionalisté, pravičáci nebo cokoli jiného. Většina z nich má pravděpodobně jen dost celého politického systému,“ uvedl v rozhovoru Lee.

Zemědělci u nás nejsou tak důležití, říká ekonom před dalšími protesty

Ekonom z ČZU Tomáš Maier

Do protestujících skupin je třeba zařadit také polský Institut pro zemědělskou ekonomiku IGR, který v minulosti založil polský podnikatel s kožešinami Szczepan Wójcik. Ze všech čtyř skupin má sice tato skupina nejméně příznivců, ale její vedení opakovaně jedná s polskými politickými představiteli o možných změnách v zemědělské politice.

Stejně jako ostatní skupiny zapojené do bruselské demonstrace IGR popírá, že by patřila ke krajní pravici. Její kanály na sociálních sítích a zpravodajský portál dávají prostor politikům ze strany Konfederace, která se hlásí k tržnímu liberalismu protkanému protiunijními a proruskými postoji. V roce 2019 volilo nově vzniklou Konfederaci pouze 3,4 procenta polských zemědělců. V letošních regionálních volbách tak učinilo již 9,3 procenta.

Zemědělci ohlásili protest, za týden obsadí hranice kvůli dovozům z Ukrajiny

Desítky zemědělců zamířily k budově Státního zemědělského intervenční fondu v...

Mezi další skupiny zapojené do demonstrace patří francouzský zemědělský svaz Coordination Rurale anebo španělské hnutí zemědělců Plataforma 6F, které je spojencem tamní krajně pravicové strany Vox.

Červnových protestů by se podle odhadů měly zúčastnit asi tři tisíce zemědělců, a ačkoliv jednotlivé skupiny říkají, že demonstrace bude v praxi úplně jiná, nakonec se od těch předchozích příliš lišit nemusí, uzavírá Politico.

Hledáte práci v zemědělství? Vyberte si z aktuální nabídky práce v tomto oboru na portálu jobDNES.cz