Kolik chceš, abych bral? V IT firmě si zaměstnanci vzájemně určují výši mzdy

07.05.2021

Argentinská softwarová firma 10Pines razí poměrně unikátní mzdovou politiku. Třikrát ročně se všichni zaměstnanci sejdou a určí, kdo bude kolik vydělávat. Společnost tak usiluje o maximální míru transparentnosti, pracovníci si rovněž každý rok mezi sebe rozdělí polovinu zisků. Firma navíc nemá ředitele, ani manažery v pravém slova smyslu.
Kolik chceš, abych bral? V IT firmě si zaměstnanci vzájemně určují výši mzdy

Technologická společnost 10Pines se sídlem v Buenos Aires označuje svůj přístup k zaměstnancům jako tzv. „sociokracii”, píše v reportáži server BBC. Vychází přitom z modelu brazilského podnikatele Ricarda Semlera, který ve svém výrobním podniku svěřil manažerské povinnosti samotným pracovníkům, což vedlo k jejich nižší fluktuaci a také k vyšším ziskům.

Hledáte práci s dobrým platem? Vyberte si ze široké nabídky pracovních pozic s platem nad 80.000,- Kč měsíčne na portálu jobDNES.cz.

Argentinská firma s 85 zaměstnanci uplatňuje podobný systém „ploché hierarchie” a maximální možné transparentnosti mezi zaměstnanci. A to zejména v oblasti mezd. „Klíčový aspekt není vědět, kdo kolik vydělává, ale vědět, kdo vydělává víc a kdo méně,” řekl serveru Ariel Umansky z 10Pines.

Umansky loni v prosinci odmítl sedmiprocentní navýšení své mzdy, protože měl pocit, že si jej nedokáže před kolegy obhájit. Za posledních pět let měl dostat přidáno už dvakrát, nicméně pokaždé odmítl. „Neměl jsem dobrý pocit z toho, že bych vydělával tolik co lidé, jejichž výkon je podle mě lepší,” vysvětlil.

Mzdy pracovníků 10Pines určují třikrát ročně meetingy, jichž se účastní všichni kromě nových lidi, kteří jsou ve zkušební lhůtě. Zaměstnanci navrhují, kdo by měl dostat přidáno, což se posléze řeší v rámci otevřené diskuse.

Cesta k rovnosti pohlaví

Nejde však jenom o mzdy, stejným způsobem se probírají veškerá klíčová rozhodnutí, jako například nabírání nových klientů či řešení firemních výdajů. Společnost nemá výkonného ředitele a ani tradiční manažery, kteří by vedli týmy svých lidí. Zkušenější zaměstnanci se v 10Pines označují tituly „společník” nebo „mistr”, popisuje BBC.

Tesla přejmenovala vedoucí pozice, povedou ji Technokrál a Mistr pokladník

„Jelikož zde nejsou šéfové, kteří by rozhodovali o výši mzdy, svěřili jsme tuto pravomoc samotným lidem,” uvedl spoluzakladatel firmy a mistr Jorge Silva. Zaměstnanci si rovněž každoročně mezi sebe rozdělují polovinu zisků. 10Pines vznikla v roce 2010 a mezi její klienty patří například řetězce Burger King a Starbucks, kterým vytváří aplikace.

Společností s podobnou strukturou není ve světě mnoho, nicméně jejich počet postupně roste, míní britský expert na firemní kulturu Ben Whitter. Nápad s transparentními mzdami může být podle něj dobrou cestou k eliminaci platových rozdílů mezi muži a ženami. „Klíčové je pochopit rozdíl mezi pojmy ,rovný’ a ,férový’,” tvrdí Jorge Silva. „Nejsme si všichni rovní, ale snažíme se být féroví.”