Absolventi by si v praxi při pohovorech se zaměstnavatelem měli dát pozor, že zaměstnavatelé mluví o hrubé mzdě, tedy o částce před zdaněním. Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou totiž mohou mít v závislosti na čerpání odlišných daňových slev rozdílnou čistou mzdu.
„Čistá mzda, kterou dostávají zaměstnanci na účet, je přitom vždy nižší než hrubá mzda, například u průměrné mzdy téměř o 21 procent,“ vypočítává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Povinné sociální a zdravotní pojištění
Z hrubé mzdy odvádějí všichni zaměstnanci pracující na základě klasické pracovní smlouvy sociální a zdravotní pojištění. Vypočtenou částku sociálního a zdravotního pojištění nelze nijak snížit, při výpočtu povinného pojistného se neuplatňují žádné slevy, tak jako je to u daně z příjmu fyzických osob.
Povinné pojistné platí stejně vysoké zaměstnanci s více dětmi i bezdětní zaměstnanci, pokud mají stejnou hrubou mzdu. „Sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem činí 7,1 procenta z hrubé mzdy a sazba zdravotního pojištění 4,5 procenta z hrubé mzdy, celkem tedy 11,6 procenta,“ doplňuje Ivanco.
Jak vysoké jsou daňové sazby
Sazby daně z příjmu jsou pro všechny daňové poplatníky stejně vysoké, tedy i pro absolventy. Do hrubé měsíční mzdy ve výši 131 901 korun je sazba daně 15 procent, teprve hrubá mzda nad tuto částku podléhá sazbě daně 23 procent.
„Vyšší sazbě daně z příjmu podléhá až velmi vysoká hrubá měsíční mzda, na kterou absolventi zpravidla nedosáhnou. Téměř všichni tak platí ze své hrubé mzdy stejnou 15procentní sazbu daně z příjmu,“ vysvětluje daňová poradkyně.
Sleva na studenta již není
Již od první výplaty je možné při výpočtu zálohové daně z příjmu uplatňovat daňové slevy. Každý zaměstnanec má nárok na slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun. Dalšími slevami jsou například na invaliditu prvního a druhého stupně, invaliditu třetího stupně, průkaz ZTP/P nebo daňové zvýhodnění na děti.
Daňová sleva na studenta byla přitom od letošního roku zrušena. „Absolventi většinou uplatňují pouze základní daňovou slevu na poplatníka, proto například při hrubé mzdě 38 000 korun činí vypočtená záloha na daň z příjmu po uplatnění základní slevy na poplatníka 3 130 korun,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.
PříkladAbsolvent s nástupní hrubou mzdou 38 000 Kč. Je bezdětný, uplatňuje základní slevu na poplatníka.
|
Vlastní hrubá mzda versus průměrná mzda
Dobré je také vědět, že průměrná hrubá mzda za první čtvrtletí letošního roku činila 43 941 korun. Po odvodu daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění dostane zaměstnanec čerpající pouze základní daňovou slevu na poplatníka částku 34 813 korun.
Kalkulátor čisté mzdy pro rok 2024 |
„Za výpočet a odvod přímých daní ze mzdy je zodpovědný zaměstnavatel a zaměstnanci tak nemají daňové starosti,“ uzavírá Ivanco.
Výplatní pásku vždy kontrolujte
Výplatní páska je dokument, který mnoho zaměstnanců ani neotvírá či nezkoumá. Ve skutečnosti obsahuje zajímavé a cenné informace. Z výplatní pásky zjistíte jaká je výše vašeho základního platu, ze které se vypočítávají sociální dávky. Kolik dní dovolené jste již vyčerpali a kolik vám zbývá. Kolik peněz z celkových nákladů na vaši práci vám zaměstnavatel pošle na účet a kolik státu a pojišťovnám. Nebo také podle jaké hodinové sazby se bude vypočítávat náhrada dovolené či státního svátku.
„Každý měsíc si na výplatní pásce zkontrolujte, zda hrubá mzda odpovídá částce, kterou máte v pracovní smlouvě. Pokud by se stalo, že by vám zaměstnavatel na pásce přiznal nižší příjem, aby ušetřil na pojistném, a zbytek vám dal na ruku, nemuselo by se vám to v případě nemoci či dalších nepříznivých okolností vyplatit,“ radí Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.
Hledáte zaměstnání vhodné pro čerstvé absolventy škol? Navštivte portál jobDNES.cz |