KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

24.07.2024

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence využila při implementaci česká společnost Welcome to the Jungle. Její ředitel Jan Klusoň popisuje kroky, strasti i poučení pro ostatní.
KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Zkušenost se čtyřdenním pracovním týdnem má zatím jen 18 procent Čechů. Uvítalo by jej však dalších 70 procent zaměstnanců. U nás máme za sebou první tři měsíce zkušebního provozu a už teď víme, že se k pětidennímu pracovnímu týdnu znovu vracet nechceme.

České firmy jsou vůči kratšímu pracovnímu týdnu pořád dost skeptické. Většina z nich má za to, že zkrácení pracovní doby o 20 procent bude znamenat dvacetiprocentní snížení výkonnosti.

Po pozitivní zkušenosti z naší pařížské pobočky jsme letos zavedli čtyřdenní pracovní týden v Praze. Tento přechod jsme provedli postupně, aby byl bezproblémový jak pro tým, tak pro klienty, a v současné době máme kratší pracovní týden dvakrát do měsíce. Zaměstnanci si ihned pochvalovali více volného času na rodinu, koníčky nebo domácnost.

I přes zkrácený pracovní týden se množství našich aktivit a odvedené práce díky vyšší efektivitě dokonce zvýšilo. Podrobnější průzkumy nás čekají v druhé polovině roku, ale návrat ke klasickému pětidennímu režimu neplánujeme.

Jak zkrátit pracovní dobu efektivně

Osvědčily se nám postupy jako předvídání potřeb a úkolů, důkladná příprava meetingů, prioriitizace klíčových úkolů na daný týden a využití možností komunikačních nástrojů, jako např. časování zpráv.

Jan Klusoň

CEO ve společnosti Welcome to the Jungle pro Českou republiku a Slovensko.

Přednáší, píše a mluví o všem, co souvisí s employer brandingem, HR marketingem a firemní kulturou.

Ve volném čase hraje basketbal, networkuje, promýšlí další rozvoj Welcome to the Jungle a čerpá inspiraci v zahraničí.

V procesu nastolení nového režimu jsme také zpozorovali, že různé týmy potřebují různou dobu adaptace, např. náš technologický tým se adaptoval rychle, zatímco prodejní oddělení potřebovalo více času a muselo se reorganizovat. Navíc jsme zjistili, že krácení pětidenního plánu do čtyř dnů nahrává chybám, proto je třeba klást důraz na jasnou komunikaci. Pro efektivní využití pracovní doby jsme také automatizovali aktivity s nízkou přidanou hodnotou, jako třeba hromadné rozesílání e-mailů.

Naše studie ve Francii ukázala, že je efektivnější nechat zaměstnance vybrat si den volna mezi středou a pátkem než kterýkoli den. Některým více vyhovuje volno uprostřed týdne, jiným zase delší víkend. Firma pořád funguje a kolegové se navzájem jen krátkodobě zastupují.

Pro koho je kratší pracovní týden vhodný

Čtyřdenní pracovní týden už z podstaty věci nelze zavést plošně. U profesí, jako jsou řidiči MHD, zdravotníci nebo pracovníci ve výrobě, by zaměstnavatelé museli přijmout více lidí, aby mohli zajistit nepřetržitý provoz.

Využít jej naopak mohou technologické firmy, reklamní agentury a obecně menší společnosti, které nejsou vázané složitými interními procesy. S trochou času a úsilí se však čtyřdenní pracovní týden dá zavést ve většině českých firem. Kratší pracovní týden je populární zejména mezi generací Z, která klade důraz na mentální zdraví a osobní život.

Jak na čtyři pracovní dny nahlížejí ve světě

Společně s flexibilní pracovní dobou se trend čtyřdenního pracovního týdne v posledních letech rozšiřuje po světě. Japonský Microsoft po zavedení čtyřdenního pracovního týdne potvrdil 40procentní zvýšení efektivity svých zaměstnanců. Pozitivní odezvu měl experiment i na Novém Zélandu. Sousední Německo v současnosti testuje tuto novinku ve 45 firmách, Francie zase uzákonila 35hodinovou pracovní dobu, takže velká část Francouzů na kratší pracovní týden přešla zcela přirozeně.

Před necelými dvěma lety zavedla dobrovolný čtyřdenní pracovní týden i Belgie. Systém se však neuchytil. Zaměstnanci sice mají právo požádat zaměstnavatele o zkrácení pracovního týdne, avšak pracovní hodiny z volného dne si musí napracovat ve zbývajících čtyřech dnech. Zaměstnavatel navíc na žádost nemusí vůbec přistoupit. I proto tuto možnost doposud využívá pouze jedno procento belgických zaměstnanců.

Čtyřdenní pracovní týden přitahuje stále více pozornosti a je postupně testován ve stále více zemích a firmách. U nás hodnotíme první měsíce pozitivně. Naši zaměstnanci jsou produktivnější a mají vyváženější pracovní a osobní život. Doufejme tedy, že do budoucna už nebude kratší pracovní týden výjimkou, ale všeobecným standardem.

Hledáte práci s lepšími benefity? Vyberte si z aktuální nabídky na pracovním portálu jobDNES.cz