Konec kanceláří? Lidem home office vyhovuje, i když udělají méně, říká průzkum

23.06.2020

Před koronavirovou krizí pracovala většina kancelářských zaměstnanců z domova maximálně jednou týdně. Téměř 65 procent lidí však během pandemie zjistilo, že jim tento způsob práce vyhovuje, vyplývá z průzkumu společnosti Survio. Zpátky do kanceláří se těší pouze 3,5 procenta dotázaných.
Konec kanceláří? Lidem home office vyhovuje, i když udělají méně, říká průzkum

Online platforma pro tvorbu dotazníků Survio průzkum provedla na přelomu května a června mezi 650 zástupci firem, které v posledních měsících nechaly své lidi pracovat na dálku.

„Dotazy se zaměřovaly primárně na samotnou práci na dálku, ale také na různé detaily jako jsou pocity nebo strava v průběhu karantény,” uvádí výkonný ředitel Survia Ondřej Coufalík.

Přibližně polovina respondentů uvedla, že se jim během dlouhodobé práce z domova zhoršila produktivita práce, soustředěnost, motivace a pracovní morálka. Na návrat do kanceláře se přesto těší pouze 3,5 procenta účastníků průzkumu, celkem 64,6 dotázaných uvedlo, že jim home office vyhovuje.

Zdroj: průzkum Survio

Zdroj: průzkum Survio

Více než jednou týdně před pandemií pracovala z domova pouze čtvrtina dotázaných zaměstnanců. Většina oslovených na mimořádné situaci ocenila, že nemusí dojíždět a pochvalovala si pohodlí domova nebo například kvalitnější spánek. Ve větší míře lidé stíhali například domácí práce. Naopak chyběl jim osobní kontakt s kolegy a zákazníky.

Najděte si práci z domova na portálu jobDNES.cz

Pracovní komunikace probíhala v posledních měsících především online. Z průzkumu vyplývá, že zaměstnanci využívali hlavně nástroje MS Teams, Skype nebo Zoom. Situace byla složitější pro vedoucí pracovníky, z nichž pouze 14 procent uvedlo, že řízení týmu na dálku je jednodušší.

Zdroj: průzkum Survio

Zdroj: průzkum Survio

Mladí mají problémy

Roli kanceláří po koronavirové krizi zkoumala minulý měsíc také poradenská společnost Cusman & Wakefield (C&W). Z celosvětového šetření mezi 40 tisíci respondenty vyplynulo, že zaměstnanci dokážou v dnešní době pracovat produktivně odkudkoli.

Kanceláře budou potřeba i do budoucna, změní se však jejich účel. Budou hlavně místem pro spolupráci, budování vztahů, vzdělávání či podporu kreativity a inovací, tvrdí zástupci C&W.

Méně lidí, ale v kanceláři. Home office neznamená konec tradičních pracovišť

Největší problémy s prací na dálku měli mladší zaměstnanci. „Zvláště u juniorních pozic hraje možnost průběžné interakce se zkušenějšími kolegy nezastupitelnou roli. Méně zkušení zaměstnanci potřebují ty seniornější pozorovat při práci, mít jejich osobní dohled, dostávat od nich zpětnou vazbu,” vysvětluje Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor v C&W.

Pandemie se však zřejmě podepíše na organizaci prostoru v kancelářích. Ve snaze o dvoumetrové rozestupy například některé firmy ustupují od konceptu open space. „Raději než řešit v praxi často nemožné dvoumetrové odstupy, se zaměřujeme na efektivnější využití kanceláří, včetně rozdělení zasedaček do vícero menších a „rozbití“ open space na více menších prostor oddělené za pomocí fixních a mobilních dělících prvků,“ popisuje Radek Vlček, vedoucí projektových manažerů v týmu Design & Build společnosti Prochazka & Partners.