Timnit Gebruová loni uvedla, že byla propuštěna kvůli sporu o výzkumnou studii o umělé inteligenci, jejíž zveřejnění jí Google zakázal. Google uvedl, že přijal její rezignaci.
Hrozí vám propouštění? Najděte si novou práci na pracovním portálu jobDNES.cz ještě dnes. |
Šéfka týmu etiky umělé inteligence Margaret Mitchellová byla spoluautorkou studie a veřejně kritizovala firmu za to, že propustila Gebruovou a podkopala důvěryhodnost její práce.
Google v prohlášení uvedl, že Mitchellová byla propuštěna poté, co interní vyšetřování zjistilo, že porušila kodex chování a bezpečnostní zásady přesunutím elektronických souborů mimo společnost. Mimo jiné neoprávněně přesunula tajné firemní dokumenty a soukromé informace o zaměstnancích.
Google zřejmě nestojí o kritiku ke svým produktům
Práce týmu etiky umělé inteligence se dostala do popředí zájmu po propuštění Gebruové. Její odvolání vyvolalo protest mezi stovkami zaměstnanců Googlu. Spolu s Mitchellovou také Gebruová vyjádřila obavy, že firma začíná cenzurovat zprávy kritické k jejím produktům.
Google rozdával výpovědi za zakládání odborů. Jde za to před soud |
Zaměstnankyně Googlu Alex Hannaová na Twitteru uvedla, že firma vede „pomlouvačnou kampaň“ proti Mitchelové a Gebruové, se kterými úzce spolupracovala. Google odmítl poznámku Hannaové komentovat.
Google přijal přední vědce se slibem svobody výzkumu. Vědci však stále častěji píšou o negativních dopadech technologie a nabízejí nelichotivé pohledy na produkty svého zaměstnavatele.
Zaměstnanci Googlu založili odbory, chtějí omezit pravomoci vedení |
Reuters v prosinci uvedl, že Google představil nové hodnocení „citlivých témat“, aby zajistil, že články o tématech jako ropný průmysl a systémy doporučení obsahu nedostanou firmu do právních nebo regulačních problémů. Mitchellová veřejně vyjádřila obavy, že tato politika by mohla vést k cenzuře.