Význam této státní pomoci má spočívat v udržení současného počtu pracovních míst. Cílem je, aby se výrobci hodinek nemuseli uchýlit k propouštění. Mezi první švýcarské značky, které v blízké době mohou počítat s přísunem švýcarských státních peněz, se řadí Girard-Perregaux a Ulysse Nardin, píše agentura Bloomberg.
Obě patří do skupiny Sowind. Předseda představenstva a generální ředitel Patrick Pruniaux říká, že kvůli masivnímu propadu poptávky musela firma převést zhruba 15 procent svých zaměstnanců z plného na kratší pracovní úvazek.
Švýcarské luxusní hodinky netáhnou. Je za tím i čínský korupční skandál |
Někteří zaměstnanci si aktuálně povinně vybírají i svou dovolenou. Celkem se omezení týká 50 z 320 pracovníků. „Letošní rok je pro nás obrovskou výzvou. Bojujeme s malou hodinářskou krizí,“ řekl před pár dny Pruniaux. Dodal, že právě státní pomoc jim s překlenutím nepříliš úspěšného období pomůže.
Stát platí až 80 procent mzdy
V rámci tohoto programu švýcarský stát přispívá na mzdy podniků až do 80 procent, pokud firmy musí omezovat směny a zkracovat pracovní dobu kvůli propadu poptávky. Hlavním cílem tohoto programu je zabránit trvalému zrušení pracovních míst v odvětvích, které jsou pro celou švýcarskou ekonomiku důležité. Právě hodinářství se do této sféry nyní řadí rovněž.
Schwarzenegger vydražil „zadržené“ luxusní hodinky, prodaly se za 270 tisíc eur |
Švýcarští hodináři doplácejí na propad počtu objednávek především z Číny. Po nebývalém boomu po koronavirové pandemii tak pro ně aktuálně přichází tvrdé vystřízlivění. Po třech letech rekordních exportů klesl velkoobchodní vývoz za prvních sedm měsíců letošního roku meziročně o 2,4 procenta.
Pokles spotřebitelské poptávky nejvíce zasáhl značky, které se věnují produkci o něco levnějších švýcarských hodinek. Nejprodávanější výrobci jako Rolex nebo Patek Philippe byly vůči poklesu spotřebitelské poptávky odolnější. Zpomalení se však dotklo mimo jiné také skupiny Richmont, která stojí za značkami Vacheron Constantin a IWC. Propad prodejů na čínském trhu zaznamenala také skupina Swatch, která stojí za značkou Omega.
Zlepšení se příliš neočekává ani v roce 2025
Patrick Pruniaux dodává, že ani v roce 2024 nevykazuje čínská ekonomika významnější známky oživení. Podobný scénář se očekává také pro rok 2025. Velmi pravděpodobně se tedy v blízké době nedá očekávat výraznější vzestup hodinářského sektoru. Ačkoliv se tedy v roce 2022 prodeje švýcarských luxusních hodinek meziročně téměř zdvojnásobily a o rok později stouply zhruba o 10 procent, letošní rok tak růžový určitě nebude.
Apple Watch již nejsou pro švýcarské hodinky hrozba, tvrdí analýza |
Jean-Christophe Babi, generální ředitel klenotnictví Bulgari rovněž očekává, že krize v Číně bude přetrvávat ještě po dobu několika měsíců. Alespoň částečnou úlevou je pro jeho společnost nedávné zlepšení prodejů v USA, které navíc může pokračovat i v dalších měsících, uzavírá agentura Bloomberg.
Máte obavy z propouštění ve vaší firmě? Najděte si novou práci včas na pracovním portálu jobDNES.cz |