Kvůli koronaviru jsou na tom absolventi hůře. Kdo má na trhu práce šanci?

15.09.2020

Každý den se o něco zúží nabídka práce pro ty, kteří si hledají své první zaměstnání. Probírejte inzeráty každý den, radí personalisté. Co když je to pravé pro vás právě teď?
Kvůli koronaviru jsou na tom absolventi hůře. Kdo má na trhu práce šanci?

Na první pohled to vypadá, že není kam spěchat. Stačí do vyhledávače jakéhokoliv pracovního portálu napsat slovo „absolvent“ a okamžitě se objeví desítky nabídek. A nezní vůbec špatně: konstruktér, stavbyvedoucí, projektant mostů, disponent letecké přepravy, rozpočtář staveb, daňový konzultant, architekt junior, laborant, marketingový specialista… Jenomže je jich čím dál méně.

Práce pro absolventy na portálu jobDNES.cz

„Absolventi vysokých či středních škol mířící do svého prvního zaměstnání se kvůli koronavirové krizi ocitají v mnohem horší situaci, než jaká na trhu panovala v předchozích letech. Firmy totiž nabírají do kancelářských profesí o hodně méně lidí než v minulosti,“ uvádí Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Quanta.

Zaměstnavatelé vyčkávají a každou novou pozici raději dvakrát zváží, než ji veřejně nabídnou. „I když zatím nedochází k většímu propouštění, očekává se růst nezaměstnanosti v září a ve čtvrtém čtvrtletí. Doporučujeme proto začít s hledáním pracovního uplatnění co nejdříve,“ poznamenává Petr Vidmar z personální společnosti Devire.

Ukaž, co doopravdy umíš

Tradičně je podle Vidmara vyšší poptávka po absolventech z oborů technických a chemicko-technologických. „U absolventů z ekonomických nebo humanitních studií bude uplatnění komplikovanější, zejména pokud nedisponují jazykovými dovednostmi. Zaměstnavatelé budou daleko více zvažovat investice do nových zaměstnanců bez pracovních zkušeností, proto budou mít lehčí startovací pozici absolventi, kteří při studiu získali první odbornou praxi formou stáží či částečných úvazků,“ poukazuje Petr Vidmar z Devire. Počítá se i každá brigáda v daném oboru. „Je nutné ukázat, že absolvent ví, o čem je chodit do práce a jak pracovat v týmu,“ doplňuje jej Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Karty se obrací. Po pěti letech, kdy si absolventi mohli vybírat a ještě i diktovat pracovní podmínky, se situace na pracovním trhu vrací zpět, kdy si vybírají firmy a zájemci musí budoucímu zaměstnavateli dokázat, co ve skutečnosti umějí.

Cizí jazyk i měkké dovednosti

„Největší šanci získat práci mají absolventi ve výrobě, logistice, podnikových službách a e-commerce. Co se týče požadavků, tak v případě bílých límečků jsou v každém případně nutností cizí jazyky. Angličtina již nestačí, pokud absolvent disponuje angličtinou alespoň B2 a dalším cizím jazykem, má větší šance,“ míní Jitka Součková.

„Soft skills jsou pro naši organizaci stále důležitější, proto hledáme uchazeče se silnými komunikačními schopnostmi, kteří rychle vstřebávají informace a rádi se učí. Samozřejmě ale nemůžeme přehlížet důležitost hard skills, jako jsou jazyky, protože z naší pražské pobočky podporujeme klienty ve třiadvaceti různých jazycích, či obchodní a finanční znalosti,“ vypichuje klíčové vlastnosti zájemců o práci Kim Leith ze společnosti ExxonMobil.

U modrých límečků je to podobné. „Žádaní jsou zejména absolventi s výučním listem, například z obrábění kovů – svářeči, CNC operátoři a podobně. Těch je málo, a pokud navíc takový absolvent prokáže, že byl třeba přes léto na brigádě a své řemeslo si vyzkoušel i mimo povinnou praxi, bude ještě žádanější,“ vysvětluje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Nábory stále jedou, ale jinak

Nabírá se sice méně než dříve, ale nabírá se stále. Možná se hodíte na pozici, kterou ještě ani nikdo nepojmenoval. „Firmy vymýšlejí nové služby nebo se snaží o rozvoj těch současných,“ říká Marcela Vyskoková z pracovní agentury AC Jobs.

Novinkou pokoronavirového období je také způsob přijímání nových lidí. „Roste popularita videopohovorů,“ říká datový analytik e-recruitmentské společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský. I když se zdá lehčí hovořit o svých plánech přes obrazovku než tváří v tvář personalistovi, nemusí tomu tak vždy být. „Absolvoval jsem tři pohovory v angličtině a musím říct, že u toho, který byl veden online, jsem se zapotil nejvíce. Ze všech tří byl nejnáročnější a také nejdelší,“ prozrazuje tester Ondřej.

Méně pozic i méně peněz

Z průzkumu společnosti LMC mezi více než tisíci českými firmami vyplývá, že 27 procent společností předpokládá, že ještě budou propouštět. „Naopak 23 procent plánuje zaměstnance do konce roku spíše nabírat. Obdobný, spíše negativní trend se týká i mezd – jen velmi malá část firem je plánuje v dohledné době zvyšovat, převážná většina růst na nějaký čas zmrazí,“ poznamenává Dombrovský.  Trend pozoruje i Petr Vidmar z Devire: „Situace nepřeje přehnaným finančním očekáváním, nižší počet otevřených pozic rozhodně změní mzdovou politiku.“