Lepší než práce v úřadu. Chudí Indové se pachtí za diamanty a doufají ve štěstí

20.10.2024

Panna je město ve stejnojmenném okrese indického státu Madhjapradéš. Oblast patří k nejzaostalejším indickým regionům, potýká se s chudobou, nedostatkem vody a nezaměstnaností. Nachází se zde však také velká část indických zásob diamantů. Většinu dolů spravuje federální vláda, státní úředníci ale každoročně pronajímají malé části půdy drobným těžařům za symbolické ceny. Ti pak několik hodin denně usilovně pracují s jedinou vizí – zbohatnout.
Lepší než práce v úřadu. Chudí Indové se pachtí za diamanty a doufají ve štěstí

Sedmašedesátiletý Prakaš Šarma mluví o diamantech s vášní, která určuje jeho život už pět desetiletí. „Když nehledám diamanty, je mi špatně. Je to jako droga,“ řekl pro BBC. Jako hledač diamantů tráví většinu dne právě v dolech v okrese Panna.

V oblasti se nachází pouze jediný mechanizovaný diamantový důl. Diamantové doly v Panně, kdysi známé svými velkými a vzácnými nálezy, však dnes chátrají. Naleziště se v důsledku nadměrné těžby v průběhu let vyčerpala.

Výrobci investují do zeleného cementu. V cestě k jeho rozšíření stojí cena

Cementárna společnosti Holcim v Höveru u německého Hannoveru (13. září 2024)

Navzdory tomu pokračují horníci v usilovném hledání. Své nálezy však musí odevzdávat vládnímu úřadu pro diamanty, který kameny vyhodnocuje a prodává v aukcích. Po odečtení poplatků a daní se výtěžek posílá zpět horníkům.

Z generace na generaci

Šarma začal kopat diamanty v roce 1974 poté, co dokončil školu. Šel tak ve stopách svého otce, jehož kdysi v rodné vesnici hledání diamantů proslavilo. Brzy ho čekal velký úspěch, když našel šestikarátový diamant, který měl i před 50 lety obrovskou cenu. To v něm podle jeho slov podnítilo vášeň pro další hledání.

„Chtěl jsem v tom pokračovat, místo abych vzal špatně placenou práci ve státní správě,“ říká. Ind patří mezi tisíce mužů, kteří tráví dny v dolech v naději, že zbohatnou a uniknou ze začarovaného kruhu chudoby.

Horníci začínají kopat v časných ranních hodinách. Poté nakopaný štěrk promývají, suší, prosívají a hledají diamanty až do západu slunce. V práci jim pomáhají jejich rodiny. Je to fyzicky náročná práce, ale pro obyvatele Panny je neodmyslitelnou součástí jejich života a nadějí na lepší budoucnost. Pro mnohé je hledání diamantů rodinnou tradicí předávanou z generace na generaci.

K několika šťastlivcům patří i Rádža Gound. Původním povoláním dělník, který se topil v dluzích, našel v červenci masivní 19,22karátový diamant. Prodal ho ve vládní aukci za přibližně osm milionů rupií (2,2 milionu korun). Právo kopat v dolech si platil více než deset let v naději, že diamant najde.

Oficiálně, anebo ne

Indie vždy hrála klíčovou roli v diamantovém průmyslu. Po více než tři tisíce let byla jediným světovým zdrojem diamantů. To se změnilo v 18. století díky nalezištím v Brazílii a Jižní Africe. Dědictví Panny jako centra diamantů však přetrvalo.

Ruské uhlí do indických elektráren. Moskva hledá po sankcích nová odbytiště

ilustrační snímek

Ačkoli poplatky za oficiální těžbu v Panně nejsou vysoké, většina hledačů oficiální cesty obchází. Podle místních obyvatel existuje velký trh s nelegálně vytěženými diamanty, přesná čísla o vytěžených objemech však nejsou známa. Prodejem na nelegálním trhu se prodejci vyhnou daním a zajistí si rychlé platby. „Pokud jdou oficiální cestou, dostanou zaplaceno až po prodeji diamantu v aukci, což může někdy trvat i několik let,“ řekl jeden z nelegálních prodejců.

Úředníci připouštějí, že počet diamantů určených pro vládní aukce razantně poklesl. V roce 2016 obdrželi pouze 1 133 diamantů, v roce 2023 se jejich počet smrskl na pouhých 23. Úřady sice přijaly opatření k omezení nelegálního prodeje, je ale obtížné ho sledovat, protože většina vytěžených diamantů je poměrně malá a na trhu se obchodují relativně levně.

Na obzoru je nová ropná velmoc. Namibie vyhlíží masivní těžbu i lepší zítřky

Ropná plošina u pobřeží Walvis Bay v Namibii (5. ledna 2022)

Anupam Singh, státní hodnotitel diamantů v Panně, se domnívá, že za tímto poklesem stojí omezení těžby. „Úřady vyčlenily rozsáhlé chráněné zóny a tím je učinily pro hledače diamantů nepřístupné,“ řekl BBC.

V rezervaci Panna Tiger žije více než 50 tygrů a vládní snahy o zachování jejich populace představují pro těžaře mnoho překážek. V zalesněných oblastech se už těžit nesmí a za porušení zákazu hrozí přísné tresty. Navzdory těžkostem však tisíce mužů nadále pracují v diamantových dolech a doufají, že se jim podaří zvrátit osud, uzavírá BBC.

Hledáte lepší práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz