Lidé po covidu teď více volají po částečných úvazcích, říká HR manažerka

Komerční sdělení | 22.09.2022

Uplynulé pandemické měsíce do velké míry změnily systém firemního zaměstnávání. Řada lidí se během krátké chvíle přesunula na home office a část zaměstnanců jej s oblibou využívá dodnes. V pořadu Rozstřel pro iDNES.cz o tomto trendu hovořili viceprezidentka pro lidské zdroje společnosti Vodafone Magdalena Wavle, odborník na kybernetickou bezpečnost Michael Hanus a manažer v technologické společnosti Microsoft Petr Váša.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lidé po covidu teď více volají po částečných úvazcích, říká HR manažerka

Ve vztahu k home officům je ale velkou výzvou hlavně bezpečnostní nastavení firem. Ne všechny podniky totiž jsou na práci z domova připravené. Mnohé IT systémy jsou už zastaralé a pro společnosti tak mnohdy může jít i o velké riziko. Na druhé straně se počet těchto firem stále snižuje. Podle expertů však hodně záleží i na koncovém uživateli, jak se k otázce bezpečnosti postaví.

„Nejdůležitějším prvkem ochrany je koncový uživatel, a to jeho zdravý rozum, jeho zodpovědné fungování. Jde třeba o to, aby nekliknul na odkaz, který může mít za sebou škodlivý kód, aby neotevřel přílohu odesílatele, jehož nezná a tak podobně,“ řekl v Rozstřelu Petr Váša.

Hledáte stabilního zaměstnavatele? Vyberte si z nábídek práce AAA Auto na portálu jobDNES.cz.

Experti se shodli na tom, že praxi kolem zaměstnávání z domova změnila hlavně pandemie. V současné chvíli dochází už jen k postupnému přizpůsobování a s novým trendem se v jednotlivých firmách učí žít. Společnosti kvůli tomu pořádají i nejrůznější školení, které se tématu home office věnují.

„V případě práce z domova jde o vytvoření fungujícího rámce. Je tedy potřeba celý systém nastavit tak, aby i celý pracovní tým dobře fungoval. U nás jsme se mimo jiné zaměřili i na to, aby lidé při home office více pečovali o své zdraví, aby se naučili odpočívat,“ okomentovala situaci za společnost Vodafone Magdalena Wavle.

Video můžete zhlédnout na www.idnes.cz.

Mezi klíčovými společnostmi po celém světě vznikla v poslední době i řada průzkumů, které se tématu home office věnovaly. Jejich cílem bylo zjistit, do jaké míry je práce z domova vítanou alternativou k typickému kancelářskému pojetí. Patří mezi ně i Microsoft.

„Zhruba 65 procent zaměstnanců společnosti Microsoft čeká, že flexibilitu ve volbě místa výkonu práce budou mít i do budoucna. Chtějí mít možnost se rozhodnout, jestli budou pracovat z domova nebo zda budou muset dojíždět do kanceláře. Náš interní průzkum ale také ukázal, že asi polovina všech zaměstnanců zároveň říká, že při práci z domova postrádají sociální kontakt a do kanceláře vlastně chtějí,“ řekl v pořadu Rozstřel Váša z Micosoftu.

Podle expertů se klíčovým prvkem celého pracovního trhu stává v poslední době flexibilita. Díky ní totiž přibývá počet uchazečů o zaměstnání a společnosti mají následně i mnohem zajímavější pracovní týmy. Zároveň ale jsou pozice, kde práce z domova je z bezpečnostního pohledu skoro vyloučená.

I home office může vrátit lidi na vesnici, říká expert z ministerstva

„Asi není úplně dobré, aby někdo třeba v obýváku řešil energetickou soustavu nebo byl třeba v roli dispečera. Na druhé straně ale jsou pozice, kde je home office naprosto vhodným trendem,“ řekl Michal Hanus.Právě on sám je typickým příkladem pracovníka, který nemusí trávit čas v kanceláři. Zároveň ale přiznal, že mu chybí sociální interakce, a tak se do firemních prostor vlastně také těší.

Odborníci také dodali, že práce z domova se dá zvládnout i díky speciálním osobním návykům. Základem je hlavně dobrá organizace práce. Jen tak se lidé vyhnou možnému selhání, což je mimo jiné jedna z největších výzev, která se k práci z domova váže.