„Poslední měsíce jsme slyšeli mnohá silná vyjádření, jak to je a bude s trhem práce, jak na tom jsou firmy a jaké to může mít dopady na českou ekonomiku. Udělali jsme krok, který pro státní správu není obvyklý, oslovili jsme všechny firmy, se kterými pracujeme v rámci správy sociálního zabezpečení. Chtěli jsme si ověřit, jaké mají plány ohledně úspor, jak plánují nábory, propouštění, ve kterých částech budou hledat úspory i jak vnímají vladní opatření a co by si přály. Zpětnou vazbu nám dalo přes 40 tisíc firem až do velikosti nad 10 zaměstnanců,“ uvedl Jurečka.
Obáváte se propouštění? Není žádný důvod. Najděte si stabilní práci na portálu jobDNES.cz. |
Deset až dvanáct procent firem má podle průzkumu potíže už nyní, 40 má výhrady, ale dalších čtyřicet je ve velmi dobré kondici. Jen deset procent je v problémech se splácením. „Je to ale statistika přeživších. Přišli jsme od začátku covidu o 30 tisíc zejména nejmenších firem,“ říká analytik Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC.
Firmy primárně ohrožují výkyvy cen energií, zdražování vstupů. Napříč průzkumem je vidět, že firmám chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Dále firmy sice omezují investice, do úsporných opatření ale investovat musí. Investují tak například do digitalizace. „Když chtějí firmy šetřit, tak rozhodně nechtějí šetřit na lidech, ale na ostatních nákladech,“ říká Dombrovský.
Dvě třetiny firem budou zvyšovat mzdy
Osm z deseti firem hledá další lidi, vyplynulo také z průzkumu, omezení nebo zastavení náboru reportuje už 42 procent z nich. U malých firem je pokles výrazný. Aktuálně hledá nové pracovníky pouze 13 procent dotázaných. „Přibývá možností částečných úvazků, čemuž pomohla i nová legislativa. Opět zde vidíme, že chybí specialisté,“ doplnil Dombrovský.
„Nevidíme zásadní propad. Vidíme ale velké přesuny, někde lidé o práci přicházejí, jinde ji dostávají. Na ty, kteří procházejí změnou, je třeba se zaměřit,“ řekl Dombrovský s tím, že dvě třetiny firem plánují růst mezd, nejčastěji o šest až deset procent.
„K pohybům na trhu docházet bude. Celkově to ale bude pozitivní bilance. Musíme především pomoci lidem, kteří budou práci ztrácet, s tím, aby našli novou. Nikdo neříká, že se propouštět nebude vůbec, ale výzvou je dostat lidi na ty žádané pozice,“ doplnil Dombrovský.
Chybí inženýři i ajťáci
Nejvíce firmám schází digitální profese a inženýři, u kterých se těžko dělá rychlá rekvalifikace. Dále chybí i specialisté v obchodu, finančním sektoru nebo logistice, u kterých už jde ale rekvalifikace lépe. Nejohroženější jsou pak pozice, které jsou rutinní. Řada firem řeší tyto pozice tím, že je nahrazují digitalizovanými procesy.
Ministerstvo proto uvažuje o velké změně rekvalifikací. Umožní například i kratší kurzy, u digitálních dovedností bude možné absolvovat rychlý kurz, který potrvá jen 16 hodin. Další novinkou bude, že si zaměstnanci budou moci doplnit pouze ty kompetence, které potřebují a nebudou muset absolvovat celý kurz.
Průzkum se zajímal také o to, co by si firmy přály. Jedním z požadavků je i nižší daňová zátěž pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. „To určitě vneseme do diskuzí s koalicí,“ uvedl Jurečka. Firmy by chtěly i lepší práci ze strany úřadů práce v oblasti rekvalifikace.
Další věcí, kterou firmy chtějí, je například navýšení limitů pro práci na dohodu. „Počítám, že letos zvládneme celý legislativní proces navýšení limitů práce na dohodu,“ uzavírá Jurečka.