Masivní testování startuje. Podniky ho vesměs chtějí, ale bojí se odmítačů

02.03.2021

Masivní testování národa zajistí zčásti firmy. Deset tisíc podniků podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka otestuje až 2,5 milionu lidí. Firmy mohou využít samotestování nebo zajistit antigenní testy, které provede zdravotník. Bojí se však odmítnutí ze strany zaměstnanců, k absolvování testu je totiž nutit nemohou. V případě neprovedení testů hrozí Havlíček pokutami.
Masivní testování startuje. Podniky ho vesměs chtějí, ale bojí se odmítačů

Zaměstnavatelé mají jen pár dnů na to, aby proces zvládli. „Od včerejška neděláme nic jiného, než že sháníme dodavatele testů,“ popisuje Libor Sehnal, personální ředitel výrobce skel AGC Flat Glass. „Testy se dají sehnat velmi složitě, protože k dispozici jsou jen testy, které na seznamu ministerstva zdravotnictví nejsou,“ dodává s tím, že jakmile je získají, testování rozjedou.

Hledáte zaměstnavatele, který pečuje o své zaměstnance? Najděte ho na portálu jobDNES.cz

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že seznam povolených testů bude rozšiřovat každým dnem na základě žádostí o výjimky. Navíc ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že schválení dodavatelé pro samotestování mají ve skladech asi pět milionů testů a dalších pět až osm milionů by mělo být k dispozici tento týden.

„Zaznamenali jsme, že se testy vyprodaly například u konkrétního dodavatele nebo že byl konkrétní dodavatel zahlcený logistikou předchozích objednávek. V tom spatřujeme největší riziko. Dodavatelé možná mají ve skladech dostatek testů, ale největší problém je, jak je co nejrychleji dostat k zaměstnavatelům,“ upozorňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Svaz si udělal průzkum mezi průmyslovými podniky a vyplynulo z něj, že s testováním souhlasí dvě třetiny jeho členů.

Začít s testováním musejí ve středu nejprve podniky, které mají více než 250 zaměstnanců. Do 12. března tyto firmy musejí otestovat všechny lidi, aby po tomto datu na pracoviště nevstoupil zaměstnanec, který v posledním týdnu testován nebyl. Výjimku tvoří ti, kteří měli v posledních třech měsících covid-19. Ti jsou považováni za imunní.

Jak firmy testují

Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek. Všichni jejich pracovníci mají mít testy hotové do 15. března.

„Testy máme nakoupené a v tuto chvíli už máme i vyřešené to, že je budeme distribuovat na stavby,“ popisuje Vojtěch Kostiha, mluvčí skupiny Metrostav. Zaměstnanci by se měli v této stavební společnosti testovat sami od příštího pondělí. Pokud bude výsledek testu pozitivní, okamžitě půjdou na druhý test se smluvním zdravotnickým zařízením.

Někteří dávno testují

Mnozí zaměstnavatelé navázali na zkušenosti z předchozích měsíců. „Máme dostatečné kapacity zdravotníků v našem lékařském a rehabilitačním centru a využijeme je k provádění testů,“ říká Petr Michník, mluvčí nošovické automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech. Tam testují své zaměstnance pravidelně už od října.

Firmy nečekají na vládní verdikt a navyšují počty testů

„Počet aktuálně nemocných se celý únor pohyboval kolem 20, což je při celkovém počtu 3 300 zaměstnanců velmi dobré číslo. Spolu s dalšími opatřeními, která jsme zavedli a důsledně dodržujeme, považujeme testování za účinný preventivní prostředek,“ dodává.

Od ledna testovala část zaměstnanců, přesněji skoro čtyři tisíce, i Česká spořitelna. Ta provozuje po republice dvacet testovacích míst pro zaměstnance a využívá k tomu externího dodavatele.

„Na základě toho, co včera rozhodla vláda, proces upravíme tak, abychom dostáli vládním nařízením a skutečně jsme otestovali všechny zaměstnance, kteří nepracují z domova,“ vysvětluje mluvčí Filip Hrubý.

Takových zaměstnanců je zhruba 2,5 tisíce. Náklady na testování za měsíc banka odhaduje v řádu vyšších jednotek milionů korun.

Nedostatečná kompenzace

Stát částečně testování pokryje. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korunami na test a zaměstnance. Podle Havlíčka se ceny testů pohybují od 50 do 150 korun.

S takto nízkou kompenzací není spokojeno 84 procent firem, vyplývá z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Ceny testů se totiž pohybují nad touto hranicí.

Samotesty neseženeme, bojí se firmy. Stát na ně dává málo, tvrdí většina

Mezi zaměstnavateli panují také obavy, co se stane, pokud zaměstnanec testování odmítne. Podle stávající legislativy nemůže do testů zaměstnavatel pracovníka nutit, případné odmítnutí se tak stává překážkou na straně zaměstnavatele a zaměstnanec může odejít domů za plný plat. „Zhruba čtvrtina firem, které už dříve začaly testovat zaměstnance, uvádí, že pracovníci na testy chodit nechtějí,“ upozorňuje Rafaj.

Ministr Havlíček uvádí, že takovým pracovníkům hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Vysoké pokuty v případě nedodržení předpisu by rovněž mohli platit zaměstnavatelé, a to až půl milionu korun.

Testování na covid-19 už před vyhlášením vlády uskutečňovala řada firem dobrovolně. Podle průzkumu společnosti PwC mezi stovkou šéfů českých firem, který proběhl od 23. do 25. února, se dobrovolně už dříve do testování v nějaké formě zapojilo 41 procent středních a velkých českých firem. Mezi dotázanými řediteli 66 procent uvedlo, že testování hodlají spustit či v něm pokračovat v následujících šesti měsících.