Mezi pracovníky Amazonu je 20 tisíc nakažených. To není špatné, říká firma

02.10.2020

Více než 19 816 zaměstnanců Amazonu ve Spojených státech se od března nakazilo koronavirem. Technologický gigant čelí nařčení, že během prvních měsíců pandemie na zdraví pracovníků příliš nehleděl. Zveřejněnou statistiku však považuje za dobrý výsledek a vyzývá, ať čísla nakažených ukážou i ostatní velcí zaměstnavatelé.
Mezi pracovníky Amazonu je 20 tisíc nakažených. To není špatné, říká firma

Míra infekce u pracovníků napříč americkými sklady Amazonu a dceřiné společnosti Whole Foods je podle prohlášení firmy nižší, než se očekávalo. Z celkových 1,37 milionů zaměstnanců je nakažených 1,44 procenta z nich. Výsledek zahrnuje sezonní pracovníky i ty, kteří se nakazili mimo práci, uvádí BBC.

Pokud by se míra infekce ve firmě měla rovnat míře infekce v celé populaci (s ohledem na demografické faktory zaměstnanců), počet nakažených pracovníků by byl 33 952, uvádí Amazon. Zveřejněný výsledek ze Spojených států je tak podle společnosti dobrý. Chybí ale čísla nakažených pracovníků v Evropě.

Hledáte práci v logistice? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz

„Monitorování případů na celostátní úrovni se v jednotlivých zemích liší, je tedy obtížné sdílet přesné a konzistentní srovnání počtu pozitivních případů s celkovým počtem nakažených v jednotlivých zemích,“ vysvětluje tisková mluvčí Amazonu pro Českou republiku Miroslava Jozová. 

„Zaznamenáváme však každý případ, který nám je nahlášen, prošetřujeme jej a pokud je později potvrzen, poskytujeme zaměstnanci v karanténě plnou mzdu. Ostatní zaměstnance pracoviště následně o případu informujeme,“ říká Jozová.

Zdraví versus byznys

Amazon vyzval ostatní společnosti z řad největších zaměstnavatelů ve Spojených státech, aby rovněž zveřejnily své koronavirové statistiky. „Tato informace by byla mnohem mocnější, pokud bychom měli k dispozici podobná data od ostatních velkých zaměstnavatelů, abychom je mohli porovnat,“ uvádí internetový kolos.

Americký prezident Trump s manželkou mají koronavirus. Zvládneme to, vzkázal

Poté, co se v březnu někteří pracovníci Amazonu nakazili koronavirem, sepsali petici, v níž zaměstnavatele žádali o přísnější bezpečnostní opatření. Amazon v tomto pracovníkům vyhověl, rovněž otevřel svou vlastní laboratoř pro testování koronaviru.

„Bezpečí našich zaměstnanců je stále naší nejvyšší prioritou. Do bezpečnostních opatření, jako je měření teploty, poskytování roušek a rukavic, důkladného úklidu a testování jsme tento rok investovali již přes 800 milionů dolarů. K dnešnímu dni jsme také na našich pracovištích po celém světě provedli více než 150 opatření, abychom ochránili zdraví a zajistili bezpečnost našich týmů,“ míní Jozová.

Amazon pohádkově bohatne navzdory kritice

Společnosti se nicméně nedaří přesvědčit odborové organizace. Co se týče potírání nákazy koronaviru, Amazon podle nich selhal. „Dovolil koronaviru, aby se rozšířil jako požár,“ uvedla ředitelka odborové organizace Athena Diana Rajendra v prohlášení.

Vánoce už začaly. Po jarní zkoušce nanečisto podstoupí e-shopy zkoušku ohněm

Rajendra svými slovy naráží na to, že Amazon během pandemie nechal své sklady v provozu. Díky tomu se mu dařilo uspokojovat zvýšenou poptávku zákazníků, pro něž se nákup online často stával jedinou možnou variantou.

Fakt, že provoz společnosti jel na plné obrátky, se ukázal jako víc než výhodný. Prodeje technologického giganta narostly během tří měsíců o čtyřicet procent na 88,9 miliard dolarů. Čtvrtletní zisk činil 5,2 miliard dolarů, tedy nejvíce od chvíle, co společnost v roce 1994 vznikla.