Milostné pletky na pracovišti se nejvíce týkají lidí v kancelářích

04.03.2019

Víte, že tamten kouká po ní? A tamta se s ním už rozešla? Milostné vztahy na pracovišti patří mezi žhavá témata, ať se to firmě líbí, nebo ne. Co radí psychologové a právníci?
Milostné pletky na pracovišti se nejvíce týkají lidí v kancelářích

Láska a náklonnost mezi intimními partnery se už dávno neodehrává pouze za zavřenými dveřmi. Zamilované e-maily kolují ve firemní korespondenci a jiskření mezi kolegy si můžete všimnout třeba i na poradě. „Riziko citového vzplanutí je všude, kde se vyskytují lidé, takže i v práci,“ říká psychoterapeut a lektor MgC Group Marek Zeman.

Pro někoho vzrušující téma, pro jiného noční můra. Náš pohled na milostný vztah na pracovišti může být jakýkoliv, ale jen málokdo jej nezažil. Ať už jako aktér, nebo pozorovatel. „Scénářů milostných vztahů v práci je nepočítaně a nelze je nijak naplánovat, lidské emoce jsou nevypočitatelné. V rámci terapeutické praxe jsem se setkal s různými variacemi na toto téma, od jednorázového sexu po firemní oslavě přes dlouhodobou tajenou nevěru až po regulérní milostný příběh a založení rodiny,“ říká Zeman.

Statisticky se milostné pletky týkají nejvíce lidí, kteří pracují v kanceláři. Proč je zrovna prostředí kanceláře tak třaskavé? Většinou tam pracují lidé podobného věku a je tam prostor pro navázání bližšího kontaktu. „Z tohoto důvodu je zde větší pravděpodobnost bližšího kontaktu než například ve výrobním podniku,“ vysvětluje Zeman.

Nechme statistiky a pojďme se na nejčastější scénáře milostných vztahů podívat zblízka.

Vztah na pracovišti mívá problematický vývoj

Zdaleka ne všechna milostná dobrodružství přejdou v něco, čemu se dá říkat vztah. „Domnívám se, že nejčastěji takováto vzplanutí končí jako ,úlety‘ či krátkodobé nevěry,“ zamýšlí se Marek Zeman.

Pokud je vztah vyrovnaný a oba do něho jdou „naplno“, je podle Zemana celkem jedno, kde vznikne. „Takový vztah může vydržet. Nicméně je poněkud náročnější udržet ho svěží, když se lidé potkávají doma i v zaměstnání. Několik takových párů ale ve svém okolí registruji,“ přidává další zkušenost psychoterapeut.

Mnohem pravděpodobnější je však scénář, že vztah, který v práci vznikne, nevydrží právě zmíněnou intenzitu – být spolu vlastně pořád. „Vztah na pracovišti mívá v drtivé většině případů problematický vývoj, který obvykle končí odchodem jednoho z partnerů z pracoviště,“ říká psycholožka Alexandra Hrouzková.

Milostný poměr na pracovišti totiž nikdy neunikne okolí. O tom, jak se bude dál vyvíjet, tak rozhoduje nejen zamilovaný pár, ale mohou do něj razantně vstoupit i kolegové či nadřízení. „Většinou to není přijímáno pozitivně, ne nadarmo existuje rčení, že co je v domě, není pro mě. Zamilovaná dvojice bude velmi pravděpodobně vyhledávat situace, kdy mohou trávit čas spolu, dojde ke změně komunikace mezi zamilovanými a tím i mezi dalšími členy týmu, svou roli může sehrát i jakási žárlivost,“ podotýká psychoterapeut Zeman.

Jedním z takových typických momentů je vzájemná přitažlivost mezi nadřízeným a podřízenou či naopak. „Ostatní kolegové nabudou dojmu, že podřízený, který udržuje vztah s nadřízenou, je jistě nějakým způsobem protežován, například že má lepší ohodnocení či jiné výhody, a to i v případě, když se nic takového neděje,“ poukazuje psycholožka.

Pro řadového pracovníka může mít vztah s vedoucí paradoxně i zcela opačný následek. „Podřízený může být svou nadřízenou, se kterou má vztah, naopak více využíván. Což se vše časem projeví nespokojeností a následně jeho odchodem,“ nastiňuje Hrouzková.

Lásku a práci je praktičtější oddělovat

Když vznikne vztah mezi kolegy na rovnocenné pozici, může to zpočátku skvěle fungovat. Jakmile se však objeví první rozpory ve vztahu, přenesou se v určité podobě na pracoviště a naopak.

„A i velmi funkční vztah mezi kolegy trpívá zvýšenou zátěží ze strany sociálního okolí – partneři jsou kolegy ostře sledováni, jejich vztah je tématem zákulisních hovorů, dvojice musí řešit, jak se k sobě na pracovišti chovat, díky svému vztahu se mohou stát určitým způsobem izolovaní. Proto je velmi častým řešením odchod,“ vysvětluje Alexandra Hrouzková.

Láska na pracovišti navíc staví do střehu i zaměstnavatele. „Je jasné, že výkonnost v práci musí poněkud poklesnout, obzvláště když je milovaná osoba stále v naší blízkosti. Stejně jako každá nestandardní situace nám zamilovanost, ale i rozchod sníží chuť do práce, naše myšlenky budou logicky zaměstnány něčím jiným než bezchybným plněním pracovních úkolů. Z praxe i osobní zkušenosti si proto dovolím tvrdit, že lásku a práci je praktičtější oddělovat,“ říká Marek Zeman.

Podle Alexandry Hrouzkové se sice zamilovaná dvojice může nechat unést vášní, což může zhoršit koncentraci na pracovní úkoly, ale jindy naopak může zamilovanost dobře podpořit kreativitu a pracovní výkon. „Přístup k práci je tedy u každého individuální,“ dodává psycholožka. Každopádně si firmy pečlivě hlídají, kdo je u nich „ve vztahu“. „V praxi se nejčastěji setkáváme se situací, kdy se zaměstnavatel dozvěděl nebo má podezření, že zaměstnanci mají vztah na pracovišti, a chce ověřit, zda v důsledku tohoto vztahu nedochází k nežádoucím dopadům na ostatní kolegy, případně porušování jiných povinností,“ říká Hana Gawlasová z advokátní kanceláře Squire Patton Bogs.

Máme vztahům na pracovišti říkat jasné ne?

Pokud budeme hodnotit z pohledu morálky, je samozřejmě nejsprávnější respektovat již existující vztahy a nezaplétat se s někým zadaným. Na druhou stranu je ale dobré si uvědomit, že nikdo nejsme dokonalí a někdy nad morálkou zvítězí city nebo sexuální přitažlivost. Stejně jako u všech jiných situací by si měl každý z nás odpovědět na otázku, proč se do něčeho takového pouští a zda je schopen ustát případné následky. Ale jak všichni víme, city a racionální úvaha nejdou vždy ruku v ruce a nic se neděje bez důvodu. A mezilidské vztahy nejsou výjimkou.

Zdroj: Marek Zeman, psychoterapeut vzdělávací společnosti MgC Group