Minimální mzdu se rozhodla vláda od ledna zvýšit na 15 200 korun

16.11.2020

Vláda rozhodla, že minimální mzda se od ledna zvýší o šest stovek na 15 200 korun měsíčně. Na Twitteru to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. „Hnutí ANO přehlasovalo jak návrh ČSSD na 16 400 Kč, tak kompromisní návrh zvýšení na 15 500 Kč. Neznamená to nic jiného než, že krizi zaplatí běžní zaměstnanci,“ uvedla Maláčová.
Minimální mzdu se rozhodla vláda od ledna zvýšit na 15 200 korun

ANO v jednáních prosazovalo přidání 400 korun, ministerstvo práce považovalo za minimální navýšení 900 korun a za optimální 1800 korun. Odbory žádaly 1400 korun, zaměstnavatelé by nejradši minimální mzdu nezvyšovali vůbec. 

16.listopadu 2020 v 16:50, příspěvek archivován: 16.listopadu 2020 v 17:02

Minimální mzda bude od příštího roku bohužel jen 15.200 Kč. Hnutí ANO přehlasovalo jak návrh @CSSD na 16.400 Kč, tak kompromisní návrh zvýšení na 15.500 Kč. Neznamená to nic jiného než, že krizi zaplatí běžní zaměstnanci.

3 lidé to sdílejíodpovědětretweetoblíbit

Zvýšení minimální mzdy má posílit kupní sílu lidí s nízkým výdělkem i jejich motivaci k práci. „Zvýšení minimální mzdy se projeví v legalizaci části výdělků, které jsou zaměstnancům vypláceny načerno. To zvyšuje například základ pro výpočet jejich budoucích starobních důchodů nebo podpor v nezaměstnanosti,“ zdůvodnilo snahu navýšit minimální mzdu ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zaměstnavatelé poukazují na to, že spolu s minimální mzdou budou muset zvýšit i zaručenou mzdu, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Podle ekonomů nemělo razantnější zvyšování minimální mzdy oporu v reálném finančním zdraví firem. Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda například upozornil, že pokud by v roce 2021 měla minimální mzda růst stejně rychle jako průměrná mzda v tržní sféře, neměla by činit více než 15 tisíc korun. I výsledných 15 200 korun, které kritizuje ČSSD, nakonec tedy očekávané tempo růstu průměrné mzdy překonává.

Nechcete pracovat za minimální mzdu? Najděte si lepší práci na pracovním portálu jobDNES.cz

„Situace, kdy minimální mzda roste rychleji než mzda průměrná, je částečně obhájitelná ještě tak v době prosperity, pokud panuje širší společenská shoda na tom, že minimální mzda je příliš nízká. Ovšem v krizovém čase zcela ztrácí své opodstatnění a její obhajoba je čirým populistickým nátlakem bez špetky ekonomické racionality a bez ohledu k jiným socioekonomickým skupinám v čele se zaměstnávajícími podnikateli a obecně zaměstnavateli,“ dodal Kovanda.

Minimální mzda se naposledy zvyšovala letos od ledna o 1 250 na 14 600 korun. Při týdenní pracovní době 40 hodin činí 87,30 koruny na hodinu.