Vyrozumění o propuštění je podle studie nyní dvakrát více než za recese po finanční krizi let 2008 a 2009. Jen za období od července do září by mohlo být propuštěno 450 tisíc lidí, cituje ze studie agentura Reuters. To by bylo o 50 procent více než bylo čtvrtletní maximum z doby globální finanční krize.
Britská ekonomika prodělala největší historický propad, klesla o pětinu |
Podle IES se ale vysoký počet propuštěných nemusí nutně rovnat vysoké nezaměstnanosti. Autoři studie proto vyzývají vládu, aby snížila náklady na práci, a podpořila tak zaměstnávání. Také požadují, aby se politici zaměřili na ty druhy průmyslu a odvětví, které jsou z dlouhodobého hlediska životně důležité, a přispěli na mzdy jejich zaměstnanců.
Najděte si práci v ČR na portálu jobDNES.cz |
Britský ministr financí Rishi Sunak zatím odmítá prodloužení vládního podpůrného programu, který do konce října brání propouštění. Míra nezaměstnanosti v zemi se v tříměsíčním období do konce července poprvé od březnových karanténních opatření zvýšila.
Dostala se na 4,1 procenta, zatímco v předchozím tříměsíčním období do června byla na 3,9 procenta, informoval v úterý britský statistický úřad. Počet zaměstnaných ale klesl méně, než se čekalo. Z údajů britského daňového úřadu pak vyplývá, že v období od března do srpna klesl počet zaměstnanců firem o 695 tisíc lidí ve srovnání se zpřesněným počtem 659 tisíc lidí v rozmezí od března do července.
Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20,4 procenta. V meziročním srovnání se pak hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Pokles české ekonomiky byl pro srovnání ve druhém čtvrtletí jen zhruba poloviční - meziročně se snížila o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta.
Když brexit, tak brexit: jak se Britové rozcházeli s EU: