Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

10.09.2019

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také mívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si nejlépe vedlo Švýcarsko.
Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Tři z deseti mladých lidí mezi 18 a 34 lety opouštějí domovinu pro lepší plat. A vyplácí se jim to. Po přestěhování se jejich platy zvýšily v průměru o 35 procent, což je o poznání vyšší než u ostatních věkových skupin. Například lidé starší 35 let mají nárůst mzdy o necelou čtvrtinu, pětapadesátiletí a starší pouze o 9 procent.

Nejde ale jen o peníze. Třetina těch, kteří ještě neoslavili 35. narozeniny, zažívá rychlejší kariérní růst. Drtivá většina respondentů je přesvědčena, že si osvojili nové dovednosti, cítí se sebevědoměji, uvažují kreativněji.

Nejlepších místa pro práci a život

  1. Švýcarsko
  2. Singapur 
  3. Kanada 
  4. Španělsko 
  5. Nový Zéland 
  6. Austrálie

Zdroj: HSBC Expat Explorer

„Počet Čechů, kteří pracují v zahraničí, roste. Jen v členských státech Unie jich pracuje více než 200 tisíc. A díky různým vzdělávacím a pracovním programům se obzvláště mladým lidem otevírají dveře do celého světa. Po návratu do České republiky se tak zvyšuje jejich atraktivita na domácím pracovním trhu,“ říká generální ředitel HSBC Česká republika Richard Keery.

Letos bylo nejlepším místem pro práci a žití zvoleno Švýcarsko. Sesadilo tak Singapur, který ovládal první příčku po čtyři roky. Lidé si cení hlavně čistšího prostředí ve srovnání se svou domovskou zemí. Ke spokojenosti respondentů žijících ve Švýcarsku přispívá i jeho politická a ekonomická stabilita.

Druhým nejlepším státem Evropy se stalo Španělsko, které se na žebříčku umístilo čtvrté. Přitom tam tolik netáhne lepší práce, ale rovnováha mezi pracovním a osobním životem. A to zejména díky uvolněnému životnímu stylu a množství volného času.

Podle průzkumu téměř polovina dotázaných z Evropy nikdy předtím v cizí zemi nežila a jejich nový zahraniční domov je také jejich prvním. Pokud jde o dobu, kterou mladí potřebují k tomu, aby se v cizí zemi cítili jako doma, více než polovině to trvá rok či méně.

Co se týče investic, nejčastěji si šetří na důchod nebo si plánují pořídit nemovitost za účelem v ní žít i v důchodovém věku. Téměř polovina z dotázaných již dokonce v cizině vlastní pozemek.

Expat Explorer je největší a zároveň nejdéle běžící průzkum mezi cizinci žijícími v jiné zemi. Jeho účelem je sdílet postoje, názory a zkušenosti lidí žijících v zahraničí včetně kariéry, finanční pohody, kvality života a možností pro jejich rodiny. 

Letošního již dvanáctého pokračování průzkumu se zúčastnilo 18 059 respondentů ze 163 zemí.