Mnoho pracovníků ve Spojených státech pod vedením nezkušeného vedoucího pracovníka trpí. Zaměstnanci častěji přemýšlí o výpovědi, bojují s nekvalitním spánkem a trpí úzkostmi. Ukázal to červnový výzkum společnost Oji Life Lab ve spolupráci s výzkumnou asociací Harris Research.
„I když se z vedoucího pracovníka může časem vyklubat dobrý manažer, první rok v této pozici často nezvládne,“ uvedla pro agenturu Bloomberg Linda Hillová, profesorka Harvardské univerzity, která se zaobírá studiem managementu i vztahů na firemních pracovištích více než čtyři desetiletí.
Lídr a manažer není totéž. Průzkum odhalil, jaké vlastnosti musí šéfové mít |
Nejvíce na nezkušenost vedoucích pracovníků doplácejí služebně starší zaměstnanci. Výzkum zároveň ukázal, že daleko větší problémy s tímto způsobem vedení má ženské pohlaví. Až čtyřicet procent žen totiž v něm uvedlo, že pociťují po nástupu nového manažera úzkosti, a proto u nich do budoucna panuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že se z práce rozhodnou odejít. V případě můžu to bylo jen 29 procent z nich.
Aby se tento negativní trend do budoucna alespoň částečně omezil, spolupracovala před časem Hillová právě se společností Oji na novém vzdělávacím manažerském programu.
Řešením je školení
Pandemie nemoci covid-19 a s ní spojený rozmach práce na dálku vyústil ke vzniku řady dalších problémů souvisejících s vedením lidí. Mnohé týmy totiž více než dřív fungují nad dálku nebo alespoň hybridně, jak pro Bloomberg uvedl zakladatel a výkonný ředitel společnosti Oji Life Lab Matt Kurch. Řada vedoucích pracovníků také od svých nejbližších podřízených více očekává, že zvýší produktivitu svého týmu bez navýšení počtu pracovníků.
Do firmy přišel krizový manažer. Co od něj čekat a není to jen vyhazovač? |
I průzkum společnosti Wrike ukazuje, že v poslední době se pracovní zátěž mnoha pracovníků v USA více než zdvojnásobila. Přineslo to s sebou zhoršené duševní zdraví a obavy lidí do budoucna. Mnozí se strachují z možného snižování počtu pracovních míst a trápí je i ekonomická nejistota.
I když přibývá stále více důkazů o tom, jak noví manažeři mají tendenci ve firmách zvyšovat napětí, samotné firmy se zdráhají něco měnit. Matt Kursch ze společnosti Oji Life Lab alespoň doporučuje, aby podniky své vedoucí pracovníky více školily. „Na trhu je mnoho školení či kurzů manažerských dovedností, které mají podobu seminářů či individuálního koučinku,“ uzavírá podle Bloombergu.
Hledáte práci v managementu? Vyberte si z bohaté nabídky manažerských pozic na jobDNES.cz |