Na které vysoké školy se lze přihlásit, když nevyjde ta první

08.06.2021

Maturitní vysvědčení máte už skoro v kapse a nejspíš řešíte, kam dál. Přihlášky na veřejné vysoké školy jsou od února podané, stále je ale dost jiných možností.
Na které vysoké školy se lze přihlásit, když nevyjde ta první

Maturity letos probíhají v okleštěné podobě, tím víc času máte na přípravu ke zkouškám na vysokou. Pokud tedy nějaké vůbec dělat budete. Mnohým školám, zvláště těm soukromým, stačí, když úspěšně zvládnete maturitu. Přijímací řízení pak spočívá v tom, že elektronicky pošlete přihlášku, přiložíte právě maturitní vysvědčení, možná i to z předchozích středoškolských let, a životopis. A třeba absolvujete pohovor na dálku.

Hledáte práci vhodnou pro absolventy škol? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

Pokud jde o maturity, letos je situace zvláštní v tom, že některé společné části jsou nyní přesunuty do sekce profilové a jsou nepovinné. Ústní a písemná zkouška z českého jazyka a literatury a cizího jazyka tak mohou některým studentům z maturitního vysvědčení vypadnout. Vysoké školy přitom nemají právo požadovat po uchazečích o studium složení nepovinné části maturitní zkoušky. Mohou to však v rámci přijímacího řízení zvýhodnit.

Škola může změnit podobu zkoušek

Mnohé školy, zvláště ty veřejné, však prezenční přijímací řízení pořádají. Vzhledem k pandemické situaci bude podobně jako maturitní zkouška jiné, než bývalo zvykem. Bude třeba dodržovat hygienická opatření platná v dané době, zvláště rozestupy – proto se také zkoušky mohou rozdělit do více dní. 

Standardem je zatím potvrzení o absolvovaném testu na covid s negativním výsledkem, o očkování či o prodělání nemoci. Pozor, v tomto případě neplatí samotestování. Nemůžete si tedy cestou na zkoušku zaběhnout do lékárny a použít koupený test. V případě, že jsou vaše zkoušky prezenční, nezapomeňte si nechat udělat test předem. Testovací centra fungují i o víkendu.

Škola o podobě zkoušek průběžně informuje, ale nečekejte, že by vám o každé možné změně dala vědět doporučeným dopisem. Raději pečlivě sledujte webové stránky škol, už proto, že univerzita nebo fakulta mohou upravit vyhlášené podmínky přijetí ke studiu a tuto informaci zveřejnit ještě 15 dnů před termínem konání přijímacího řízení.

Na soukromých školách do srpna i déle

Soukromé vysoké školy přijímají přihlášky standardně ještě v srpnu. Nabídka studijních oborů je přitom pestrá. Studovat můžete třeba kriminologii (například Vysoká škola finanční a správní, Ambis, VŠPP).

Přijímací řízení na soukromých VŠ přitom opravdu často sestává jen z doložení maturitní zkoušky či dosavadních studijních výsledků. 

Jenomže bez přijímaček neznamená bez znalostí. Mnohé soukromé školy například pořádají rozřazovací jazykové testy. Nejde o přijímací zkoušku, kdo však není úspěšný, musí počítat s tím, že jazyku bude muset věnovat speciální pozornost. Nelze totiž počítat s žádnými úlevami u zkoušek.

Místa se mohou uvolnit i na veřejných školách

Je prima, že soukromé vysoké školy mají místo. Mnozí studenti a jejich rodiče však dávají kvůli výši školného přednost univerzitě veřejné. Ani ti nejsou ztraceni, když jim přijímací řízení nevyjde.

Většina středoškoláků totiž nespoléhá jen na jeden pokus a hlásí se na víc oborů. Pokud jste úspěšní a přijmou vás na několik škol, nejspíš si jeden obor vyberete tím, že se do něj zapíšete, a ostatní pustíte. A to je nová příležitost pro ty, kterým to zatím nevyšlo. Ještě v září se mohou objevit uvolněná místa, a tím i šance na to, že je škola nabídne dalším zájemcům.

Mnohé univerzity navíc otevírají druhá a třetí kola přijímacích řízení ještě během prázdnin či na začátku září. Přehledné informace naleznete například na webu Kampomaturite.cz.

Jak v pohodě zvládnout pohovor online:

  • Předem si připravte klidné místo, na dveře dejte cedulku Nerušit. 
  • Pozadí záběru by mělo být uspořádané, lepší je bílá zeď s hodinami či obrazem než kus plakátu, rám dveří a hromada věcí z včerejšího tréninku… Dojem dělá hodně. 
  • Napadlo vás, že domácí nepořádek zamaskujete digitálně navoleným pozadím? Nedělejte to, vypadá opravdu hloupě, když se vznášíte třeba v březovém háji. 
  • Vyzkoušejte vzdálenost od kamery. Nepůsobí dobře, když vaše hlava zabere celé okno ani když se v obraze ztrácíte. Ideální záběr bývá trochu shora. 
  • Připravte si na stůl vysvědčení, doklady, diář, případně připojte druhý monitor. Klidně si dejte na dohled i literaturu související s oborem – aby stačilo jen šlehnout okem ve chvíli, kdy máte okno. 
  • Nachystejte si vodu, čaj či kávu, ale raději nic ostřejšího, kdyby vám stresem „vyschlo patro“, lok minerálky vás zase nakopne. 
  • Oblečte se pohodlně. Neznamená to však, že si na sobě necháte pyžamo, přes které přehodíte sako. Nejlepší je zvolit čistou a vyžehlenou košili či halenku, sukni a kalhoty od obleku mohou při pohovoru přes počítač nahradit džíny, snad i tepláky, když nebudete vstávat. 
  • Poznámka pro dívky: není dobré to přehnat, ale trocha make-upu nic nezkazí.