Na pracovní frontě klid. Menší firmy chtějí napřesrok nabírat, ne propouštět

08.12.2020

Mezi šéfy malých a středních firem nepanuje takový pesimismus, jak by se mohlo zdát. Alespoň pokud jde o jejich plány ohledně zaměstnanců. Podíl společností, které se chystají v příštím roce nabírat nové zaměstnance, výrazně převyšuje podíl těch, které chtějí naopak lidi propouštět. Ukazuje to průzkum, který exkluzivně pro MF DNES provedla ČSOB.
Na pracovní frontě klid. Menší firmy chtějí napřesrok nabírat, ne propouštět

Téměř pětina firem chce v roce 2021 zvyšovat počet zaměstnanců. Podle průzkumu jsou v tomto směru obecně optimističtější firmy z Prahy než z regionů. Ani na Vysočině nicméně nebude o příležitosti nouze.

Na pracovním portálu jobDNES.cz najdete pořád širokou nabídku volných pracovních míst

Hledat nové posily chtějí především podniky, které současná krize posílila, například z oboru informačních a komunikačních technologií. Vcelku optimistické jsou však také stavební či zemědělské firmy.

Naopak o propouštění během příštího roku mluví zhruba desetina firem. Snížit počet zaměstnanců chce například každá třetí pražská restaurace, hospoda či hotel. O nutnosti vyhazovů mluví rovněž společnosti zaměřující se na cestovní ruch, kulturu či zábavní průmysl. Více než dvě třetiny firem v příštím roce žádné změny v počtu zaměstnanců nechystají.

Krize nepotrvá dlouho

„Výsledky průzkumu svědčí o vysoké míře odolnosti firem i o snaze neztratit zaměstnance v době, kdy se po dlouhé době konečně začíná vynořovat světlo na konci tunelu v podobě dostupných a účinných vakcín,“ říká výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Průzkum ČSOB

Firmy počítají s postupným zlepšováním situace, což naznačuje mírný rozdíl mezi očekáváním na zbytek letošního roku a na příští rok. Zvyšuje se podíl firem, které předpokládají mírný nárůst počtu zaměstnanců, a o něco ubývá těch, jež plánují zachování počtu pracovníků. „Tento přesun reflektuje očekávané oživení poptávky po produkovaném zboží a službách,“ říká Manda.

Firmy nevěří, že by krize měla trvat příliš dlouho. „Do konce roku nebudeme měnit počet zaměstnanců. V příštím roce budeme přibírat,“ prohlašuje například majitelka jihlavského zahradnictví Laurus Eva Stoklásková. „Nyní máme ustálený stav. Zaměstnance jsme nabírali. Do konce roku zůstáváme na stejných počtech,“ tvrdí obchodní ředitel Titan-Multiplast Václav Heinrich.

Masakr na trhu práce nepředpokládá v prvním čtvrtletí příštího roku ani index trhu práce personální agentury ManpowerGroup, který zahrnuje i větší zaměstnavatele. Náborové aktivity však budou spíše utlumené. Osm procent firem očekává nárůst počtu pracovních sil, devět procent naopak snížení počtu zaměstnanců a 77 procent podniků nečeká žádné změny.

Průzkum ČSOB

„Na trhu práce probíhá několik protichůdných tendencí. Vidíme masivní odchody lidí z gastronomie, úplně zamrzlý trh práce ve výrobě, nábory v e-commerce a logistice, nedostatek lidí s technickým profilem a velmi omezenou schopnost trhu přesouvat velké počty lidí do jiných sektorů,“ shrnuje generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Roboti pomáhají zaměstnanosti

Některé firmy mluví o tom, že covidové období využily pro zefektivnění výroby. „Podařilo se získat nové zajímavé zakázky pro celou skupinu. Proto jsme žádné zaměstnance ani v jedné z našich pěti firem nepropustili a naopak stále hledáme kvalifikované pracovníky potřebné pro pokrytí zakázek plánovaných pro příští rok,“ říká Michal Bakajsa, předseda představenstva společnosti STS Olbramovice, která patří do skupiny SkyLimit.

Nezaměstnanost v listopadu mírně stoupla. Práci hledá 274 tisíc lidí

Něco podobného ukazuje také rozsáhlá studie, kterou pro Svaz průmyslu a dopravy ČR zpracoval výzkumný institut CERGE-EI. Firmy, jež používají roboty, automatizační technologie a umělou inteligenci, dokonce vykazují vyšší zaměstnanost než podobné podniky, které nejdou cestou digitální transformace.

Šéf českého Siemensu a člen představenstva svazu Eduard Palíšek poukazuje na to, že firmy s modernějšími technologiemi dosahují vyšší produktivity práce i vyšší přidané hodnoty. „Studie dokládá, že zavádění digitálních technologií nevede k poklesu zaměstnanosti. Některé podniky zavádějí prvky Průmyslu 4.0 a zároveň hledají nové zaměstnance,“ doplňuje Palíšek.

A navíc v těchto firmách mají lidé vyšší mzdy a nemusí odpracovat tolik přesčasových hodin. „Vidíme nárůst v rozdílu mezi hrubou měsíční mzdou ve firmách s digitálními technologiemi a ve firmách s tradičními výrobními postupy. Zaměstnanci v podnicích, které zavedly roboty, automatizaci nebo umělou inteligenci dostanou přibližně o dva až tři tisíce korun měsíčně více,“ říká Štěpán Jurajda z CERGE-EI.