Počet inzerovaných pozic meziročně poklesl o 28 procent, uchazeči o zaměstnání naopak zaslali o 22 procent více životopisů. Vyplývá to z analýzy dat společnosti LMC, která provozuje například portály Jobs.cz, Prace.cz nebo Pracezarohem.cz.
Na pracovním portálu jobDNES.cz najdete pořád aktuální nabídky práce ve všech oborech |
Situace tedy pro lidi, které ohrožuje ztráta práce, nevypadá příliš dobře. Příznivou zprávou však je, že ve srovnání s jarem se ustálila. „Na rozdíl od jara nedošlo k dalšímu hlubšímu propadu v počtu obsazovaných míst,“ vysvětluje analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský. Podle něj byly firmy na podzimní vlnu lépe připravené.
Podzimní vlna pandemie ovšem potvrdila zoufalý nedostatek zdravotních sester. V tomto oboru evidují od srpna do října meziroční nárůst počtu inzerovaných pozic a zároveň extrémně nízký počet reakcí uchazečů. To se projevilo i na výši mezd. „Je zde výrazný nárůst nabízených mezd, což jednoznačně odráží naléhavost, se kterou se tyto pozice obsazují,“ dodává Dombrovský.
Mezi ta překvapivější zjištění patří, že vzrostla poptávka po pojišťovacích poradcích či podnikových ekonomech. „Je to dáno finančními a ekonomickými obavami, které jednak lidé, ale hlavně společnosti mají a tématy, které v souvislosti s tím řeší,“ myslí si Dombrovský.
V některých oborech se naopak personalisté prohrabují v záplavě životopisů. „Lidé v administrativě se hledají extrémně snadno, protože je v průměru více než 50 reakcí na jednu pozici,“ říká Dombrovský. Málokoho překvapí, že obrovský pokles inzerovaných pozic zaznamenal obor gastronomie - tedy kuchaři či číšníci.
Údaje z portálu Prace.cz naznačují, že průmysl hledá také manuální pracovníky. Výrobní podniky už pandemie do provozu na podzim tolik nezasáhla. U dělníků a operátorů výroby nastal nárůst inzerovaných míst o 25 až 30 procent. „Je to pravděpodobně dáno úbytkem počtu zaměstnanců ze zahraničí,“ podotýká Dombrovský. Zájem je také třeba o svářeče.
Průměrný počet reakcí zůstává u těchto pozic stále nízký. Často srovnatelný i technickými kvalifikovanými místy. „Zajímavé je, že se zvýšená potřeba v tomto segmentu nabírat neodráží ve mzdách,“ upozorňuje Dombrovský.
Celkově sice u většiny oborů počet inzerovaných pozic poklesl, najít na některé vhodného kandidáta přesto není snadné. „Programátoři se hledají pořád nesnadno, protože je zhruba šest reakcí na jednu pozici,“ dodává Dombrovský. Totéž je patrné i u dalších technických kvalifikovaných míst, jako jsou elektrotechnici či elektroinženýři.
Míra nezaměstnanosti se zatím drží na nízké úrovni. Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí na 3,7 procenta, v předchozích třech měsících dosahovala 3,8 procenta. V evidenci úřadů práce v Česku bylo ke konci října 271 685 nezaměstnaných, nejméně od letošního června. Zároveň je to nejvyšší říjnová hodnota od roku 2016. Loni v říjnu bylo v Česku bez práce 2,6 procenta lidí.